FANDA MĚL NAROZENINY - 20.2.2016

Naši příznivci se asi divili dlouhé pauze mezi našimi vystoupeními. Mělo to svoji příčinu. Jeden za základních pilířů Zpívánek, Fanda Novák, se dožil krásných 60 let a přál si, aby se jeho narozeniny oslavily nejen v kruhu rodiny, ale aby se toho zúčastnili i jeho blízcí známí a přátelé. Zpívánky rády jeho pozvání přijaly a sami mu připravily několik překvapení a dárečků.

Fanda přípravě věnoval více než dva měsíce. I když jsme přestali v restauraci U Vodárny hrát, na tuto akci si ji ještě v předstihu zamluvil. Pečlivě sestavil seznam účastníků, které také potom osobně pozval, připravil zasedací pořádek i organizaci večera. Nestačila mu jenom muzika produkovaná Zpívánkami, ale jako známý tanečník si zajistil i klávesistu, který měl vyplňovat pauzy a hrát k tanci.

Vše klaplo tak, jak si představoval. Sál byl narvaný. Dokonce musel Fanda přivézt i další židle z domova. Již od začátku byly stoly obložené chlebíčky, jednohubkami, koláči a dalšími pochoutkami. Pomalu nebylo kam dát zpěvníky a další maličkosti, které člověk při hraní potřebuje.

Chvilku to i trvalo, než se muzikanti na levém křídle uspořádali, protože je něco jiného, když tam lidé jen sedí, než když je tam muzikant s kytarou, banjem či housličkami. Je to prostorově o něčem jiném. Nakonec se nějak "setřásli", ale žádné pohodlí. Konečně, i na fotkách si můžete všimnou, že hráči mají krky svých nástrojů hezky kolmo vzhůru ke stropu. Tady je asi na místě konstatovat, že nástrojové složení bylo nadstandardní. Sice chyběl Mišák Hrbáček, který asi doma trpěl s poraněným ramenem a Aleš Misař, ale nakonec se vedle mandolíny sešly troje housle, tři banja, 4 kytary, harmoničky a basa. A to se v rukou hráčů občas ještě objevila jako alternace další kytara, andělská harfa, brumle či flétna a další harmonička. 13 nástrojů, to už je více než slušná kapela.

V sále byl pěkný mumraj, takže to pomalu vypadalo, že se ani nezačne hrát. Pavel Novák to zlomil, když kategoricky prohlásil, že je už nejvyšší čas hrát. Sice se začalo tradiční "Co nevidět se sejdem", ale potom už byl výběr písniček přímo stanoven pořadím, které sestavil - kdo jiný - Fanda. Nic proti tomu, ale znamenalo to listovat ve zpěvnících, protože výběr nerespektoval žádný ze systémů, ve kterém jsou zpěvníky zpracovány. Občas to sice poznamenalo nástupy, protože ne všichni stačili nalistovat příslušnou písničku, ale nikomu to nevadilo. Aby si svoji oslavu Fanda užil i muzikantsky, stal se - v nepřítomnosti Michala - i prvním kytaristou.

Písnička šla za písničkou. Fanda, starý rocker, vybral především rychlé tvrdší skladby, ale byly tam i melodické písničky ke zklidnění. Čas rychle ubíhal. Servírka se začala domáhat přestávky, protože byl připraven guláš k večeři. Rázem se muselo improvizovat a ještě před večeří došlo ke gratulaci.

Iva Misařová Fandu nakormidlovala do volného prostoru u dveří, kde si vyslechl nejdříve oslavnou píseň a poté Iva , spolu s Maruškami a Růženkou , přednesla dlouhatánskou báseň. Poté mu dámy předaly květiny. To nastartovalo řadu gratulací od přítomných. Dary nebylo pomalu ani kam odkládat. Vrcholem byl tablet s nahrávkami textů Zpívánek. Fanda dostal hračku, kterou si moc přál .ale se kterou se nyní musí nejdříve poprat.

Gulášek byl výborný a spolu s dalšími mňamkami dočasně trochu otupil pozornost přítomných. Ale jenom na chvilku. Pauzu vyplnil klávesista a parket se začal naplňovat tancechtivými. I country tanečky byly.

V dalším průběhu večera se střídaly Zpívánky a klávesista. Přesně tak, jak si Fanda představoval.

I na poezii došlo. Dobře nám známý Josef Jožin Král dokonce přerušil dovolenou, aby mohl přednést několik podařených básniček za soustředěné pozornosti přítomných, kteří ho odměnili potleskem.

Ani se nám nechtělo domů. Už bylo hluboko po půlnoci a servírka se začala připomínat. Měla toho asi také dost. Byla prakticky na obsluhu sálu sama. Část večera tam sice byl ještě mladík, ale obsluha lidí v pořadí jeho zájmu byla asi na posledním místě. Daleko více ho zajímal mobil.

Venku nás vítala noc bez hvězdiček. Dokonce mírně mrholilo, ale už nepršelo tak silně , jako když jsme do restauraci přicházeli.

Myslím, že za všechny musím tímto Fandovi poděkovat za velice vydařený a příjemně ztrávený večer. Doufáme, že se to líbilo i oslavenci.

Pro připomenutí účastníkům a ostatním ukázka, jak vypadal průběh večera. Fotek i videových sekvencí je podstatně více, ale všechno na web nebo na Rajče nešlo dát. Kdo by měl zájem, tak si je může, na požádání u Přemka Svatého či u Jirky Steklého, nechat nahrát na flešku.

Dalším našim příznivcům chceme vyjít vstříc, a tak další hraní je již tuto sobotu 27.2.2016 od 18:30 hodin, ale v prosklené přístavbě restaurace Na Katovně. Těšíme se na vás.

Zpět na stránku Realizované akce.