NA KATOVNĚ - 27.2.2016

Denní světlo se prodlužuje a je to znát. Muzikanti i naši příznivci přicházeli na Katovnu ještě za denního světla, které však rychle přecházelo v šero a tmu.

Tentokrát prosklený přístavek restaurace nebyl plný. Absence byla nejen mezi našimi příznivci, ale i mezi muzikanty. Z nich chyběli Míra Firman s banjem či andělskou harfou, Láďa Novák s harmoničkami a Aleš Misař s cajúnem. Mišák Hrbáček má stále ruku v závěsu, a tak do role prvního kytaristy byl delegován Pavel Novák. Z hostujících muzikantů tam byl jen Radek Rychetský s kytarou, ale to snad už ani není host.

Kaptolou sama o sobě byla vedoucí Zpívánek Iva Misařová, která si doma krvavě poranila bříško prstu na levé ruce, takže to chvilku dokonce vypadalo, že ani hrát nebude. To však neznáte Ivu. Sehnala si náplast a hrála dál. V průběhu večera i ta náplast "odešla", ale Iva hrála jako by se nic nedělo.

Je zajímavé, ale i logické, že menší obsazení přispělo k čistotě hry i zpěvu. Podstatně se snížil šum, který velkou masu lidí provází.

Programově měl večer naprosto netradiční průběh. Zatím co si Iva sháněla náplast se začalo pátou - méně hranou desítkou. Potom už si to dirigovala Iva. Ještě několik písniček podle jejího výběru a další písničky navrhovali naši zpěváci a příznivci. Tím vypluly i písničky, které se dlouho nehrály. Naprostá většina z nich se zvládla bez problémů, ale občas to i zaskřípalo. Však také muzikanti dostali od paní učitelky poznámku do žákovské knížky a upozornění, že se k nim na zkouškám vrátíme. Už se těšíme.

Opětovně se potvrdilo, že nejlépe šlapou rychlé skladby. Však také Míra Maleček, náš basák, nás nutí do stále zběsilejšího tempa. Vedlo to o přestávce i k téměř vášnivé diskusi, jaké má být tempo u písničky Kvetly máky. Je na místo říci, že diskuse neměla závěr. Uvidíme příště.

Na večerech se Zpívánkami je obecně uvolněnější a příjemná atmosféra. Však si také na tom zakládáme a těší nás to. Tentokráte zde panovala obvzlášť dobrá pohoda s řadou veselých momentů, které vyplynuly samovolně v průběhu hraní. Velkou úlohu v tom hraje Přemek Svatý. Svatý se skutečně jmenuje, ale svatoušek to není. Je to vykutálená kopa plná vtipů, veselých příběhů, vzpomínek a narážek. Tentokráte se vyznamenal i jako zpěvák s kytarou, když zazpíval sprostonárodní písničku o tyrolákovi, jeho milé a jejich výrobě sýrů. Dokonce i s jódlováním. Ještě krátce k jeho kytaře. Je to téměř muzeální kus. Dostal ji v roce 1965, což je na ní i namalováno, ale to není vše. Přemek je totiž koumák a všeuměl. Byla to původně šestistrunka, ale to mu nestačilo. Pracně kytaru upravil na dvanáctistrunku. To však nevydržela konstrukce kytary, takže se mu začala bortit. Opravil ji, vyzdobil a vrátil se opět k šesti strunám. Je třeba konstatovat, že je to unikát. Úpravy kytary byla pro něho "brnkačka". Vyrobil si sám totiž i banjo, na které ve skupině hraje, a to bylo podstatně složitější.

Večer se vydařil ke spokojenosti všech přítomných. Jen Iva trochu litovala, že tentokrát nedošlo na tanečky, i když k tomu vyzývala. Tak snad příště.

Končilo se kolem 23.hodiny, ale Míra Maleček toho neměl dost a sváděl Jirku Steklého k přehrání dalších písniček. Ten se moc nenechal pobízet, a tak tam zaznělo hned několik nových, které by mohly připadat v úvahu k zařazení do našeho repertoáru. Chvilku do ruky vzal kytaru i Míra Maleček a Jirka Steklý tedy musel podržet basu. Dokonce si na ni zkusil zahrát pár tónů. Velice rychle však zjistil, že to není tak jednoduché, a tak ji jen přidržoval. Z přehrávaných se všem líbil Oregon, a tak zřejmě bude zařazen do programu. Jirka se pochlubil, že už připravil řadu dalších, ale to asi "až někdy". Faktem je, že nelze nastudovat jen nové, ale je třeba se vrátit k některým málo hraných a osvěžit si je v paměti. Bohužel není v našich silách rychle rozšířit náš repertoár. Přitom je tolik krásným písniček. No, doufejme, že tady na tom světě Zpívánky ještě budou hodně dlouho existovat, i když asi v jiném složení. No, ten konec není moc optimistický, ale nejspíš pravdivý.

Tentokráte nebylo těch fotek moc, ale myslím, že pro ro připomenutí účastníkům a ostatním ukázka, jak to tam vypadalo,to stačí.

Na závěr se omlouváme všem příznivců, je období jarních prázdnin, a tak další hraní bude až 13.3.2016 již od 16:3o hodin. Pozor, je to netradičně neděle a podstatně dříve než je obvyklé!!!

Zpět na stránku Realizované akce.