ZPÍVÁNKY NA KATOVNĚ - 23.4.2016

Po delší době se opět vracíme Na Katovnu. Prostor sice není ideální vnitřním uspořádáním, ale není tam „zahuleno“.

Po příchodu nastalo nezbytné „hejbání“ s těžkými stoly tak, aby to jakž takž vyhovovalo muzikantům i našim přátelům, kteří si přišli zazpívat a popovídat si s dalšími zpřízněnými dušemi.

Prosklenný přístavek se velice rychle zaplnil. Ti, kteří přišli jen o několik desítek minut později měli velký problém, kam se usadit. Opět se přestavovaly stoly a přinášely židle z dalších místností restaurace.

Přestože se hrálo od 18:30 , ještě dlouho bylo vidět. Je znatelně znát, že se den prodlužuje. Nástrojově to byla opět silná sestava – mandolina, pět kytar, dvě banja, basa, foukačky, cajún , jen byly obavy z absence housliček. Nakonec se objevily housle dokonce dvoje. Byla to trochu nesourodá dvojice – Roman Vanesa Stehlík a mladičká houslistka. Bylo potěšením pozorovat, jak to mladé děvče Romanovi přizvukovalo.

Nebyla by to Iva, kdyby nepřišla pro začátek opět s něčím novým. Jednak využila večera jako generálku souboru písniček, které jsou připraveny pro výjezd do Veleně. No, generálku. Ty písničky jsou obecně známé a máme je zažité. Jen je nehrajeme v tomto pořadí. Většinou se jedná o „pecky“, takže se sál rychle rozezpíval. A po odehrání programu pro Veleň předem upozornila, že uspořádání zpěvníku Zpívánek doznalo dalších změn – počet předem určených desítek písniček se rozšířil z pěti na deset. A aby to potvrdila praxí, tak oznámila, že po přestávce se bude hrát devátá desítka. Mezi lidmi to zašumělo, ale pak se ukázalo, to to zase tak velká změna není. Většina zpěvníku je podle abecedy, takže stačí, když se název písničky oznámí.

Na začátku přestávky připomněla všem přítomným, že již následující sobotu 30.4. pořádají Zpívánky v nekuřácké restauraci na hlavním vlakovém nádraží v Nymburce Čarodějnice. Začátek je plánovaný na 17:00, ale řada muzikantů i příznivců jsou součástí Country skupiny, která má v ten den generálku a přijdou spíše až na 18.hodinu. Srdečně všechny zveme. Dámy mohou přijít ve vhodném oblečení a bude pro ně uspořádána soutěž o „Nejkrásnější čarodějnici“. S ohledem na poměrně časný začátek je objednán vepřový speciál gulášek v ceně 60 Kč. Ten však bude do restaurace dovezen, takže potřebujeme znát počet. Řada zájemců si guláš objednala v průběhu večera a další to mohou udělat u Ivy na telefonu 773 517 349 či u Fandy Nováka na čísle 604 476 012 , nejlépe do středy 27.4.

Hra byla prokládána řadou sól, kde se vyznamenali zejména Petr Kabeš se svým banjem a přednesem písničky Růže z Texasu. Petr právě přijel ze školení u známého muzikanta Martina Žáka a ukázal nám, co mu škola přinesla. Tím však neskončil, sóla odehrál i v dalších písničkách. Svou hřivnou přispěl Roman Stehlík, Láďa Novák na harmoničky a Jirka Steklý s flétničkou. A Ivu je zbytečné připomínat, ta hraje většinu nástupů a v dalších i mezihry.

V průběhu večera se venku setmělo a prostředí tím získalo intimnější ráz.

Pro všechny bylo příjemným překvapením osazení krajního stolu u vchodu. Původně jsem se domníval, že to jsou hosté restaurace, kteří dojídali večeři, ale nakonec se z nich „vyklubali“ výborní zpěváci. Je to dokonce enkláva, která přijela speciálně na naše vystoupení z Velkého Oseka. Líbilo se jim mezi námi a vypadá to, že máme nové příznivce, kteří budou jezdit i na další posezení.

Čas rychle ubíhal a před jedenáctou už nás začal personál jemně upozorňovat, že by mohl být konec. Tak jsme si ještě vychutnali Zelené pláně a s písničkou Sbohem lásko jsme se rozloučili.

Venku nás vítal chlad a déšť. Pěšáci a kolaři si je jistě užili.

Fotek je tentokráte hafo, takže byl spíše problém vybrat, které na Rajče uložit. Snad budete spokojeni. Jak se to podařilo se můžete podívat.

Zpět na stránku Realizované akce.