ZPÍVÁNKY V SADSKÉ - 15.7.2016

V poměrně krátké době opět výjezdní Zpívánky. Tentokrát do léčebny v Sadské. Výjezd byl avizován jak na webu, tak i při posledním hraní U Kocoura, kde jsme požádali o spoluúčast i naše příznivce. A nezklamali. Přijelo jich tolik, že s místními zaplnili nejen společenskou místnost, ale i přilehlou chodbu.

To jsem ale trochu předběhl vývoj situace. Návštěva léčebny byla dohodnuta se značným časovým předstihem, ale na poslední chvíli to nakonec vypadalo, že se tam ani hrát nebude. V léčebně vznikly nějaké komukační šumy. Padla úvaha, že se bude hrát "pod širým nebem", ale tomu počasí nepřálo. Dokonce místní organizátoři zamluvili náhradní prostor v hotelu Modrá Hvězda. Naštěstí se vše vyjasnilo o mohli jsme zahrát a zazpívat pacientům i personálů v jejich klubovně.

Muzikantsky to bylo výborné, protože k našim třem kytarám (Mišák Hrbáček, Fanda Novák a Jirka Steklý) se na místě přidali dva výborní kytaristé. Jeden z nich hrál v kapele, takže to uměl výtečně, ale i ten druhý (až z Přerova) byl výborny. Můžete si je prohlédnout na vložených fotkách. K tomu Iva Misařová se svou mandolinou, Petr Kabeš a Míra Malda Maleček přitvrzovali muziku na banjo a basu. Když k tomu přičtete Blanku Plačkovou s housličkami a Aleše Misaře s cajúnem a harmoničkami, tak to "nemělo chybu".

Režie se hned ujala Iva s vehemencí jí vlastní. Klubovna na takovou akci nebyla připravena, takže první záležitostí byl uspořádání židlí tak, aby bylo dobré místo pro muzikanty i posluchače. Poté Iva krátce představila Zpívánky a hned se pokusila zapojit místní do zpívání. Rozdala jim připravené zpěvníčky a hned se začalo a pěkně "z ostra".

Prokázalo se, jak výborný byl nápad, že na takové "výjezdovky" byl sestaven zvláštní zpěvníček, který obsahuje především hodně známé a zpěvavé songy. Bylo příjemné vidět, že s námi zpívají nejen naši stálí příznivci, kteří s námi přijeli, ale i místní. Naši přijeli nejen v autech, ale byli mezi nimi i "kolaři".

Ukázalo se, že malý sálek je velkým přínosem pro souhru kapely. Basa byla výborně slyšet a hned to bylo znát. Pěkně to "šlapalo", a tak "šla písnička za písničkou".

Nebyla by to Iva, kdyby nevyzvala přítomné k tanečkům. A kupodivu se se "tancechtiví" hned projevili. Především jeden z pacientů se ukázal jako neúnavný tanečník, který vyzval k tanci snad všechny přítomné dámy a občas vířil v kole i s několika. Konečně, je to obrazově zdokumentováno.

Bylo příjemné, že nás místní ani nechtěli pustit a dokonce se tam ozývaly hlasy, že v pátek mají volno až do půlnoci. Měli jsme však připravený pro tento večer ještě další program, takže jsme se rozloučili písničkou "Už vyplouvá loď John B." s příslibem, že se akce může zopakovat.

Úsměvné bylo, že jsme se nemohli dostat k našim dopravním prostředkům, které stály na ulici. Celý areál léčebny je oplocen a vstupní brána i branka byly uzamčeny. Už se začali dokonce ozývat hlasy, že si nás tam nechají. Samozřejmě, že se to vyřešilo o mohli jsme se rozjet na všechny strany.

Iva má vyjednáno s redakcí Nymburska, že se o akci Sadská objeví krátká zpráva. Takže sledujte okresní noviny.

Jedna část Zpívánek zamířila do Hořátve, kde hrála skupina Pohoda v čele s Jardou Vránou a tanečky se rozehřála tak, že ji ani chladno moc nevadilo. Hrálo se totiž venku. Druhá část jela na Žofín, kde hrála skupina KTP z Mladé Boleslavi. Jen Blanka toho muzicírování neměla dost, a tak šla posílit Suchou větev na Taras. Bylo to určitě potřeba, protože Přemek Svatý je dlouhodobě "mimo provoz" a Wintrovi odjeli do Itálie.

Na Žofíně jsme si poslechli nejen vynikající muziku, ale také si s chutí zazpívali. Tří výborní muzikanti i zpěváci. Basová kytara a zejména banjo a kytara vynikající. KTP je už poloprofesiální skupina, která hraje na řadě míst a dokonce i na festivalech. Existuje už řadu let a je to znát. Po dlouhé době jsme viděli kapelu, kde muzikanti před sebou neměli zpěvníky. Všechno "z hlavy". I na ukázku country tanců došlo. Lída Havlíčková, která vyhlásila akci Hořátev, nakonec totiž přišla na Žofín.

Naše fotografka Maruška zvěčnila několik momentů, takže se můžete podívat, jak to tam vypadalo.

Zpět na stránku Realizované akce.