U KOCOURA - 24.7.2016

Minulé hraní U Kocoura bylo přímo v tropickém prostředí a tak jsme byli zvědaví, jak to dopadne tentokrát. Téměř celý den pršelo, ale předpověď počasí byla taková, že se k večeru začne vyjasňovat a že se výrazně zvýší i teplota. Sice přestalo pršet a začalo se ukazovat sluníčko, ale teplota se zase tak moc nezvedla. Iva Misařová a Michal Hrbáček udělali velice záslužnou práci, když zotevírali několik posuvných tabulí, takže pavilonem profukoval svěží vánek.

V 18:00 hodin byl pavilon téměř prázdný. Iva a Myšákem připravovali aparatůru, Fanda Novák poletoval kolem. Netrvalo to však dlouho a muzikanti i naši zpěváci se začali scházet. Se složení muzikantů panovaly trochu obavy, protože se vědělo, že nepřijdou banjisté (Petr Kabeš na dovolené a Přemek Svatý stále v rekonvalescenci), na poslední chvíli se omluvili Malda Maleček, který bojoval nikoliv s basou, ale se zubem a nachlazený Aleš Misař, nezvětný byl Láďa Novák se svými harmoničkami a Radek Rychetský vezl dcerku na tábor.

Nakonec to však dopadlo velice dobře. Iva operativně sehnala vynikajícího basáka v podobě Karla Pičmana a dostavil se i Roman Stehlík, který přišel se svými "stradivárkami". Dojel i Pavel Novák z Plzně a na nějaký čas i kytarista ze Sadské. Nakonec obsazení slušné - mandolína, pět kytar, dvoje housličky, baskytara a občas si zapískal na flétničku i Jirka Steklý.

Myslím, že je třeba vyzvednout hostujícího baskytaristu, který nejenže precizně dirigoval tempo hry, ale zahrál i skvělé sólo v písničce, kde by se to nečekalo - v "Kočovních hercích". Po zásluze sklidil potlesk "na otevřené scéně". Právě díky baskytaře muzika "pěkně šlapala". Však si to také všichni pochvalovali.

Cajún sice scházel, ale právě baskytara to dost přikryla. Horší to bylo s harmoničkami, ovšem i tak téměř kultovní písnička jako je "Nezacházej slunce", která je na harmoničkách postavená, vyzněla dobře. Bylo to především tím, že osobou Pavla Nováka a některých dalších přítomných pánů tentokráte výrazně lépe zněla mužská sekce. Projevilo se to zejména u písniček, kde střídavě zpívají dámy a páni - "Proměny" a "Kdyby tady byla taková panenka".

Harmoničky chyběly i při sólech, takže tentokrát hrály prim housličky, mandolína a flétnička. Dua houslí a flétny byly určitě poslouchatelné a byly přítomnými kvitovány potleskem. Po prvním sólu na flétničku Iva Jirkovi Steklému připomenula, že posledně se s flétnou procházel po pavilonu, což lidé vítali. To vedlo k tomu, že se Jirka zvedl ze židle a - zpočátku za udivených a později pobavených pohledů a poznámek -, obešel s píšťálkou pavilon. Ještě to trochu vylepšil a při "Divokém horském tymiánu" si zašel k Romanovi a zahráli spolu dueto.

Po dvou desítkách připravených písniček vyzvala Iva k návrhům písniček na přání, a tak to bylo až do konce. Po již tradiční závěrečné písni "Sbohem lásko" se skončilo. Však také již byl pokročilý čas. Bylo téměř 23 hodin a někteří z nás musí v pondělí do práce. Venku již bylo docela chladno , vlaho a výborně se dýchalo. Ta vedra přece jen nejsou ideální.

V průběhu večera se předvedl Láďa Hrubeš, který přinesl podnos plný "panáků". Měl totiž narozeniny, a to se tak nějak musí. Bylo to od něj hezké, ale nastal problém, kdo bude z muzikantů konzumovat. Někteří byli autem a dokonce jsou tam i nějací abstinenti či momentálně nechtěli. Ale po panácích se přesto "zaprášilo".

Havlíčkovi odešli tentokrát o něco dříve a dodatečně jsem si uvědomil, že tento večer scházely tanečky. Tak snad až příště.

Stále více se potvrzuje, že naše setkání není jenom o muzice, ale i o přátelských setkáních lidí, kteří si rozumějí a chtějí se aktivně bavit. Těší nás to. A území, odkud naši příznivci přijíždějí se rozšiřuje. Již to nejsou jen Nymburáci, ale i z Velkého Oseka, Sadské, Kostomlat a nově i z Čachovic. Viděli nás na Vlkavě, přijeli a doufejme, že ne naposledy. Děkujeme za to.

Příští Zpívánky jsou opět U Kocoura. Opět v neděli (31.7.2016) a opět od 18:00 hodin. Přijďte, rádi vás mezi námi přivítáme.

Fotek je opět dost a dobře dokreslují děj i atmosféru. Konečně, můžete se o tom přesvědčit.

Zpět na stránku Realizované akce.