NA HLAVNÍM NÁDRAŽÍ V NYMBURCE - 29.10.2016

Nadpis naznačuje, že budeme hrát někde na peronu. No, tak vážné to není. Hrálo se v prostorách nekuřácké restaurace. To prostředí jsme poznali letos již dvakrát -

  • poprvé, když jsme hráli Svazu českých tlumočníků a
  • podruhé o Čarodějnicích.

Řada z vás tam ještě nebyla, ale vše je někdy poprvé. Není se však čeho obávat. Místnost je to docela slušná. Bylo jen třeba vyjednat časový průběh, protože jinak se tam v 19:00 končí. Je to domluvené do 22:00. Uvidíme, jak to dopadne.

Venku je docela příjemný podzimní večer. Sice trochu chladněji a pod mrakem, ale neprší.

Tím, že máme už nějakou audiotechniku, tak pro některé začíná "šichta" podstatně dříve než je stanovený začátek. Instalovat reprobedny, mikrofony, připojení houslí a basy .. Vyvážení zvuku. Iva a Michal přišli půl hodiny před začátkem a stejně to bylo málo ...

Mezitím už začali vcházet do dveří první hosté a poměrně malý sálek restaurace se začal rychle plnit. Úplně nabito nebylo, ale i tak to bylo více než slušné. Přesto se hned za chvilku ukázal další výrazný nedostatek prostoru. Není dobře větratelný. Horní větračky u oken neexistují, a tak jediné větrání se dělo o přestávkách, kdy se otevřely vchodové dveře ven. To však nemohlo být trvalé řešení, protože bezprostředně u dveří byly stoly a z venčí se "hrnul" chladný vzduch. Jako provizorium "dobrý", ale jako natrvalo to moc nevyhovuje.

Nejlépe na tom prostorově byli muzikanti, kteří zabrali celou jednu boční stranu restaurace. Nakonec to nejlépe dokumentují obrázky, které si následně můžete otevřít na "Rajčeti". Ostatní se museli nějak usadit.

Nejdříve se odehrála první desítka písniček, ale došlo brzo i na písničky na přání. A tak Jirka Steklý, chtě nechtě, musel nerozehraný uchopit flétničku a zahrát sóla v Divokém horském tymiánu.

Sóla se ozývalo snad častěji než kdy jindy, protože Iva využívala přítomnosti Blanky Plačkové (housličky), Petra Kabeše (banjo) a samozřejmě mandolíny, kterou držela v ruce ona. Petr drží vysoký standard, ale je třeba pochválit Blanku, na které je vidět, že se cvičení hodně věnuje a je to slyšet. Přitom ještě chyběly harmoničky.

Při jmenování sólistů jsem si uvědomil, že zatím nebyla řeč o muzikantském obsazení. Tak to napravíme : Iva Misařová (mandolína), Michal Mišák Hrbáček (kytara), dál na kytaru ještě hráli Pavel Novák, Fanda Novák a Jirka Steklý, na basu Malda Maleček, Petr Kabeš banjo a Blanka Plačková housle. Petr si dokonce vyzkoušel i novou roli - roli dirigenta. Dirigoval sice jen dvojici našich zpěvaček, ale těm se to viditelně líbilo.

Iva využila mikrofonu i k tomu, aby představila nejen jmenovitě všechny hráče ale i kmenové zpěváky (spíše zpěvačky). Byla to novinka. Lidé nás sice od vidění znají, ale se jmény to bývá horší a tímto se to napravilo.

Přestože tam byl velice stísněný prostor, tak i na tanečky došlo. Na country nebylo místo, ale na "ploužáky" při popíku to stačilo.

A ještě jednu poznámku k stále většímu počtu písniček z oblasti popu - nic proti nim, ale je jich již hodně. Když se k tomu přičtou i používáné tóniny, tak se nikdo nemůže divit, že v publiku je naprostá převaha žen. Je to námět k zamyšlení.

Konec byl plánován na 10.hodinu večerní, ale to se ještě řadě lidí nechtělo domů, takže při písničce "Svařák", kde perlil Fanda Novák se už ukázala servírka a naznačovala, že musíme končit. Takže balení a nedošlo ani na "Sbohem lásko".

Venku nás vítala chladná podmračená noc, ale nepršelo, takže "pohoda". Nejvíce si místo hraní pochvaloval Petr Kabeš, který z Lysé přijel vlakem.

Ten stav ohledně místa hraní volá po trvalé změně a něco se rýsuje na obzoru. Je vyjednáno na 12.11.2016 hraní od 18:00 hodin v prostoru restaurace Na Tarase. Jak majitel, tak i nájemkyně slíbili, že se tam ten den nebude kouřit. Tak uvidíme. Prostor je to docela pěkný, ale ...

A již slíbené fotky, které si můžete prohlédnou a případně i stáhnout z Rajčete. Fotek je tentokráte méně, protože scházel dvorní fotograf.

Zpět na stránku Realizované akce.