PREMIÉRA ZPÍVÁNEK NA TARASE - 12.11.2016

Už jsme to avizovali delší dobu a nakonec k tomu došlo - restaurace U Vodárny je od začátku listopadu zavřená. Je asi zakletá, protože to už je několikátý nájemce, který zde neuspěl. Tím jsme se dostali opět do situace, kdy je třeba hledat místo, kam se vejdou nejen muzikanti, ale i naši aktivní příznivci.

Pokusem byla restaurace na hlavním nádraží, ale je to tam prostorově, ale především pohodovně špatné. Prakticky tam chybí větrání. Konečně, o tom již byla řeč minule. Žofín i Katovna byly na tento termín již zamluvené, a tak Iva zkusila restauraci Na Tarase. Uspěla jak u majitele, tak i u nájemce. Zůstala však řada otázek, protože ta restaurace má dvě uzavřené místnosti a velké venkovní prostory.

  • Ta menší je sice velice sympatická a nekuřácká, ale tak maximálně pro 25 lidí. To je tak polovina toho, co potřebujeme.
  • Ta větší je kuřácká. Byl tu sice příslib, že se ten den nebude v restauraci kouřit, ale existovala obava, zda se příslib dodrží.

Výsledná úprava byla milým překvapením. Hned za vstupem do restaurační místnosti se umístily Zpívánky. Dva stoly se pro sedící se získali tím, že část muzikantů stála za pultíky. Do prostoru vlevo za zástěnu se umístily získané dva stoly a uspořádaly zbývající, takže se vytvořila kapacita přibližující se padesátce. Postupem času se místnost zcela zaplnila a dokonce několik lidí bylo v nekuřácké restauraci, kam byly dokořán otevřené dveře.

Technika tentokráte byla nainstalována včas, takže se mohlo začít skutečně těsně po osmnácté hodině. V průběhu hraní bylo třeba jen jemně doladit hlasitost houslí, ale je vidět velký pokrok.

Z prostoru sálku to zvukově bylo téměř v pořádku, ale pánové hrající na nástroje v prostoru u dveří si posteskli, že tam je špatně slyšet hlavní rytmická linka. Bylo by zřejmě lepší, aby Iva byla v rohu místnosti. Tím bude slyšet dobře na obě strany muzikantského obsazení.

Ani se nečekalo na basu. Mezi Kopečkem a Všechlapským vrškem byla nějaká bouračka, a tak Malda Maleček přišel, když už běžela snad pátá písnička. No, i bez basy to šlo, ale s ní je to lepší.

K obsazení - Iva Misařová mandolina, kytary (Mišák Hrbáček, Pavel Novák, Fanda Novák, Radek Rychetský a host Tony Krejčí), foukačky Láďa Novák a Aleš Misař. Ten první k harmonice přidal rytmické nástroje a ten druhý potom cajún. Na banjo exceloval Petr Kabeš a housličky byly tentokráte dvoje - Blanka Plačková a hostem byl Jirka Váňa.

Potvrdilo se, že je nyní velice silná ženská pěvecká sekce. Vládne samozřejmě Iva, ale jsou tu další. Šárka Pekárková, která využívá i mikrofonu a dále to jsou zejména Maruška Málková a Růženka Masopustová. A to ještě chyběla Maruška Steklá. S mužskými hlasy to je horší. Nezbývá než doufat, že i tady se situace zlepší.

Začalo se první desítkou a potom už se střídaly písničky jak podle pořadí, tak i na přání. Čas rychle ubíhal.

Samozřejmě, že došlo i na sóla. Prim hrála Iva Misařová a Petr Kabeš. Byli však slyšet i další sólisté - Blanka Plačková na houslích a pánové Láďa Novák a Aleš Misař na harmoničky. Jen flétnička Jirky Steklého tentokráte chyběla. Ten tu hodinku suplovat jako zvukař a fotograf.

Pomalu už je zbytečné psát o přínosu Jirky Váni z Pístecké duny. Kdo umí, tak umí. S Blankou se krásně doplňovali.

Na programu byly především zatím málo frekventované desítky písniček, které se v poslední době nacvičovaly s pomocí "bedýnek" a k nim připojených mikrofonů a nástrojů.

V těchto "ozvučených" desítkách zazněl také ještě dětský, ale čistý hlas 11-ti leté Terezky, nadané dcerky Radka Rychetského. Posluchače svým výkonem dojala. Na počest zesnulého skladatele, zpěváka a spisovatele Leonarda Cohena, zesnulého v uplynulém týdnu, zazpívala jeho celosvětový hit ,,Halelujah"a sklidila nadšený potlesk.

Dokonce byl zaznamenán pokus o tanečky v prostoru nekuřácké části. Zůstalo však jen u pokusu. Nejsou mužští.

Rychlá a příjemná byla obsluha. Nikdo se nemusel shánět po jídlu či pití. Na čepu bylo výborné Svatomartinké pivo. Však se ho asi pár desítek litrů vypilo. Bylo i Svatomartinské víno. S konzumací jídla to asi bylo horší, protože jsme zvyklí večeřet doma. I tady byl výběr slušný. I kachnička s knedlíčkem a zelím ...

Venku je typicky dušičkové počasí. Nepříjemné chladno a vlhko. V noci má dokonce slušně mrznout. Pozor - už to začíná klouzat.

Na konečné vyhodnocení si ještě počkáme. Předběžné názory jsou spíše kladné. Problém s kuřáky však zůstal. Přestože se tam nekouřilo, načichli jsme kouřem stejně. Ten pach se nedá z místnosti jednoduše odstranit. Nezbývá než rozvěsit všechno oblečení na větratelné místo nebo hned "hodit" do pračky.

Jak vždy fotky z akce. Scházel další fotograf, takže těch fotek je jenom pár.

Zpět na stránku Realizované akce.