U Kocoura - 11.6.2017

Krásný nedělní sluneční podvečer lákal spíše na procházku či posezení v nějaké kavárničce s přáteli. Obava, že bude nižší návštěvnost se naplnila. Přišli jen ti nejvěrnějsí a řada dalších nemohla z různých důvodů dojít.

Existovala obava, že uvnitř pavilonu bude velké horko, ale ukázalo se, že byla lichá. Výrazně pomohla stažená roleta na západní straně a otevřená okna, která v kombinaci s otevřeným vchodem vytvořily přijatelné ovzduší. Jen u řady stolů, které lemují okna směrem k Labi bylo tepleji. Ty taky zůstaly prázdné.

Co se týče Zpívánek, tak hodně chyběli Petr Kabeš se svým banjem a Láďa Novák s harmoničkami. Jejich neúčast se projevila zejména v menším počtu sól. Na druhé straně přišli s kytarami Vlastík Černý a Láďa Hrubeš a v průběhu hraní potom Jirka Váňa z Pístecké duny, který je vynikajícím hráčem na housličky a skvěle doplňuje naši Blanku. Když se k tomu přičte vlastní základ Zpívánek - Iva Misařrová s mandolinou, kytary v rukách Michala Hrbáčka, Fandy Nováka a Jirky Steklého, baskytara Vlastíka Dymáčka a akordeon, na který hrála Krystýnka Revajová, tak to byl docela slušný zvuk. Marně jsme však očekávali Přemka Svatého, který by s bajmem pomohl dotvořit zvuk Zpívánek.

Už definitivně Zpívánky upustily od zvukové techniky. Odpadlo tak zdlouhavé nastavování zvuku jednotlivých nástrojů, takže se může začít s hraním hned po základním naladění strunných nástrojů a hlavně se tím skupina vrátila k základním principům svého vzniku - zapojit do muzicírování další muzikanty a zejména naše příznivce.

Když jsem u těch příznivců, tak je na místě pochválit zejména ženskou sekci, která zpívá s velkou chutí a dobře. Však řada písniček z našeho repertoáru je jako "šitá na míru" jejich vkusu. Na příklad Alenka v říši divů, Já budu chodit po špičkách, Karlínský nábřeží a další . To s mužským příspěvkem je to horší. Na jejich obhajobu je však třeba konstatovat, že některé písničky byly transponovány do stupnic, které jsou pro děvčata přijatelnější, ale mužským dělají problémy. Však se také občas ozvou malé a nesmělé protesty, a to zejména u tradičních "vypalovaček" z country zpěvníku.

Klobouk dolů před dvojicí našich příznivců z Velkého Oseka, kteří přijeli na Zpívánky na kolech. Rádi je mezi námi vidíme. Jsou to pohodoví lidé a obdivuhodné je i to, že texty písniček nesledují ve zpěvníku, ale mají je uloženy v hlavách. U těch nově zařazených či spíše popových občas zatápají, ale jinak bez váhání a chyb.

Jak postupoval večer, tak přišli ještě další hosté, ale plno tentokrát nebylo. Snad příště. Lidé by si měli osvojit, že se hraje v neděli podvečer a ve svém programu si vyhradit čas. Chce to zřejmě čas, aby si "to sedlo".

Kdo musel být stoprocentně spokojeny, tak to byl Milánek, kterému Iva vyhověla téměř ve všech jeho oblíbených písničkách. Takže zazněl nejen Montgomery, Franky Dlouhán, ale i další.

Konečně došlo i na tanečky, i když to bylo neplánované a nečekané. I když ve vlastním pavilonu nebylo plno, venkovní stoly byly obsazené a jejich osazenstvo se občas přidávalo ke zpěvu. Právě na jejich žádost se hrály Zlaté střevíčky a na parketu se objevily i tanečníci.

Sluníčko zašlo za obzor. Nastal příjemný a vlahý večer. Příchod tmy znamenal pro některé muzikanty problém, protože texty a hlavně doprovodné akordy nemají v hlavě, ale ve zpěvnících. Asi to bude chtít si pořídit nějaké osvětlení. Něco takového, co již někteří mají. V podobě tykadýlek či jiného světelného zdroje. Řešením je i tablet, kde jsou písničky nahrané. Je to na každém, jak si tento problém vyřeší.

Zpočátku se hrálo podle připraveného programu, ale s postupem času došlo i na písničky na přání. Je to nejlepší kriterium, které písničky jsou oblíbenější a které méně. Však to také vedlo k tomu, že jsme některé písničky vyřadily ze zpěvníku.

Čas neúprosně ubíhal. Na závěr to tentokrát nebyla písnička Sbohem lásko, ale naprostá novinka - Vysočina. Je to krásná, melodická a trochu melancholická věc, která se zřejmě "ujme".

Jedno setkání Zpívánek s příznivci skončilo, ať žije připravované další, které bude opět v neděli 25.6.2017 od 18:00 hodin a opět U Kocoura.

Opět několik fotek pro připomínku. Snad se vám budou líbit.

Zpět na stránku Realizované akce.