ZPÍVÁNKY NA ŹOFÍNĚ - 15.10.2017

Podle počtů prokliků za pondělek je vidět, že jste si už zvykli si přečíst povídání o posledním setkání již druhý den. Tentokráte je tu menší zpoždění. Říká se, že důchodci mají času na rozdávání, ale ve skutečnosti je to trochu jinak. Hraní na kytaru není totiž moje jedniná zábava. V současném krásném počasí zatím jsem na kole den co den. A to také poznamenalo nejen formu této zprávičky, ale i menší prodlevu. Ale, abych byl konkrétnější - odpoledne před hraním na Žofíně jsem ještě jel na soutok Labe s Cidlinou a domů se vrátil jen tak "na otočku", abych sbalil kytaru a jel na vystoupení. Samozřejmě jsem v tom spěchu zapoměl doma fotoaparát. Nikdo večer nefotil, takže jsou vloženy starší fotky jen pro zpestření. V pondělí jsme vyjeli na celý den do Letohradu a přes Ústí nad Orlicí do Choceň. Paráda, ale vrátil jsem se až večer, a to se mě do psaní už moc nechtělo. Takže je to až úterý, a to ještě spěchám, protože před desátou máme sraz a jedeme se podívat na výlov Žehuňského rybníka a pochutnat si na rybě s bramborovým salátem. Ale už dost a k věci.

Byl nádherný teplý a sluný podvečer, a to se podepsalo i na začátku hraní. Kdo přišel na pátou, zjistil, že je tam téměř úplně prázdno. Vítali je tam hostující muzikanti - Honza Osička s basou a Petr Konrád s dvanáctistrunkou. K tomu pár lidí rozesetých v jedné místnosti. Spolu přišli Petr Kabeš s banjem a Jirka Steklý s kytarou. Během deseti minut však najeli především muzikanti v čele s vedoucí Zpívánek Ivou Misařovou (mandolina), Michalem Hrbáčkem (kytara), Blanka Plačková s housličkami a během hry se objevil ještě jeden hráč na kytaru Pavel Novák. Z tria Nováků, kteří normálně ve Zpívánkách hrají však zůstal jediný. Fanda dal přednost tanečkům a Láďa je po složité operaci ramene a je v rekonvalescenci. Doufáme, že se za nějaký týden mezi nás vrátí.

Krátké přesouvání stolů, aby se vytvořil vhodný prostor pro muzikanty a "šlo se na věc". Milka Jelínková byla pověřena důležitou funkcí zvukaře a obsatála na výbornou. Je však třeba říci, že to měla dost jednoduché. Zpívánky tentokráte skutečně hrály akusticky s jedinou výjimkou - Iva měla snímač na mandolíně, ale nakonec to ani nebylo třebě, protože místnost má docela slušnou akustiku a dá se v pohodě zvládnout bez zesilovačů a reprobeden. Nezanedbatelným přínosem je i to, že není třeba dlouhá a složitá instalace zvukotechniky a její vyladění.

S ohledem na nového basistu se začalo s první desítkou, která obsahuje především známé "vypalovačky" typu "Parta z ranče Y", "Tulácké blues", "Rovnou, tady rovnou" a další to mělo již od začátku pěknou podobu. Potvrdilo se, že Honza Osička, mimochodech hrající na klasickou basu, je vynikající basák. Však také hraje v řadě skupin a jeho hlavní doménou je bluegrass. Bylo to znát na dalších písničkách toho typu, kdy nás "hnal jako o závod". Stěží jsme mu stačili a přitom suše konstatoval, že by to mělo být ještě o něco rychlejší.

V průběhu hraní přicházeli nejen naši další příznivci a tím i poslilovali náš pěvecký sbor, ale i pro nás noví hosté, takže se plně zaplnila zadní místnost s muzikanty a i v sousední bylo pár stolů obsazených. I ti se přidávali občas ke zpěvu známých písniček a ke konci se, ke spokojenosti Ivy, i tančilo.

V závěrečné částí se hrálo především na přání. Několikráte zaperlil se svým banjem Petr Kabeš, který dovede se pořádně opřít do strun a po pravdě jako jeden z mála muzikantů, kteří v pohodě stačil nasazenému tempu Honzy Osičky. Jeho "Zatracené banjo" rozezvučí celý prostor. Však také sklidil zasloužený potlesk.

Velice hezky vyzněly "Dvě báby", kde Iva připravila docela pěkné aranžmá a zazněla nová písnička "Vím, vím ..", která se hned chytla. Je hezky rytmická, jednoduchá a zpěvavá. Zcela jistě si ji budou lidé vyžadovat.

Po deváté se začaly místosti trochu vyprazdňovat, ale základ zůstal až do konce. Písnička šla za písničkou a ani se nechtělo moc domů. Dalším dnem však je pracovní pondělí, takže na závěr tradiční "Sbohem lásko" a šlo se do hajen.

Další Zpívánky jsou 22.10.2017 v Poděbradech a o zpívání v Nymburce vás budeme během krátké doby informovat.

Jak už jsem předem uvedl, fotky jsou jen pro lepší grafiku a jsou vybrány z předchozího hraní.

Zpět na stránku Realizované akce.