ŽOFÍN - 4.11.2017

Je sobotní večer. Hodiny ukazují 18.hodinu, ale venku už panuje tma. No, tma úplná není, protože na nebi svítí měsíc v plném úplňku. Před vchodem do restaurace "Žofín" je živo. Muzikanti a návštěvníci se scházejí k dnešní hudební produkci. V sále je už téměř plno, kdo přišel později, musel hledat poslední volné židle. Příčinou byla velmi slušná návštěva a hlavně skutečnost, že pro nás neotevřeli spojovací dveře do sousední místnosti, kam bychom se mohli "roztáhnout".

Pomalu největší problém na začátku hraní bylo usazení muzikantů, nás je dost a k tomu dojeli další hosté - z Prahy Tony Krejčí s kytarou a harmoničkami, z Lysé přivezl Petr Kabeš houslistu Pavla "Fidlera" Herčíka a hráče na harmoničky Bořka Koláře. V průběhu došel další houslista Roman "Vanesa" Stehlík. Když se k tomu připočítají kytary v rukou Michala Hrbáčka, Fandy Nováka, Pavla Nováka, Jirky Steklého a Ládi Hrubeše, housličky Blanky Plačkové, baskytara Vlastíka Dymáčka a to nejlepší na konec - Ivu Misařovu s mandolinou plus čtyři kmenové zpěvačky - tak to už je síla. 13 muzikantů - to už je skutečně velký soubor.

V průběhu první přestávky došlo k velkému "stěhování". Rozhodli jsme se totiž, že už je načase vyměnit titulní fotku v našich webovkách. Focení se trochu protáhlo a můžete už sami posoudit jak to dopadlo. Není to špatné, ale v tom omezeném prostoru to asi lepší být nemohlo. Na začátku letního hraní to zkusíme vylepšit. Snad bude již v pořádku i poslední náš Novák - Láďa, jinak výborný hráč na harmoničky a budeme tak kompletní.

Zvláštní pozornost budila sóla v podání tří houslí a foukací harmoniky. Není divu. O Romanových kvalitach dobře víme, ale i hostující Pavel byl vynikající. Blanka jim dobře sekundovala. A Tony a harmoničky - to je kapitola sama pro sebe. Však jejich kvalit vedoucí Zpívánek Iva Misařová často využívala a muzikanti se vyřádili.

Přeplněná místnost na jednu stranu potěšila, ale vyplynulo z toho i dost značné negativum - nepříjemný šum, takže Iva musela občas využívat své autority a pedagogických dovedností, aby lidi utišila. Faktem je, že velký šum vede nakonec k tomu, že se muzika a zpěv snaží šum překrýt, a to není dobré.

Večer rychle a příjemně plynul. Vlastní muzicírování bylo občas proloženo vtipnými hláškami, které většinou vyplynuly ze situace. Dokonce to chvilkami šlo až na hranu, když se třeba měl hrát "Franky Dlouhán", tak se objevila hláška, že se budou hrát "Dlouhý trenky" a vznikla málem debata na téma, zda dnes ještě muži trenky nosí. Těch vtipných situací bylo víc, ale ne všechny jsou publikovatelné.

My si to už ani neuvědomujeme, ale naše hraní má dost stabilizovaný řád. Průběh hry má spád, protože hrajeme předem určené bloky písniček. Žádné náhodné hledání písniček, takže prodlevy jsou minimální. A také ty bloky jsou poměrně dlouhé - 10 písniček. Pro nepřipravené možná až velký, ale nám i našim zpívajícím příznivcům to vyhovuje. Mezi bloky jsou kratší nebo delší přestávky, takže je i místo na pobavení.

Vedle předem určených desítek písniček se v závěrečné části začaly hrát jednak písničky na přání, ale zazněly i dvě nové. Krásná, ale složitější "Na vánoce ráno", na které bude ještě potřeba trochu zapracovat, a další "Já v poslední době". Jednoduchá a zpěvavá písnička, která se okamžitě chytla a zřejmě bude patřit mezi písničky, které si budou lidé žádat. Vyznačovala se i tím, že tam zazněla řada sól. Jednak souznění flétny Jirky Steklého a housliček Blanky Plačkové, a potom houslová sóla s doplněním harmoničky - vstupy, které byly ihned po zásluze odměněny potleskem. Máme rozpracované i další písničky. Máte se na co těšit.

Ještě k hostujícím muzikantům z Lysé :

  • Pavel "Fidler" Herčík je již pán v letech, který si hodně pamatuje, ale stále umí. Svého času, začátkem 80.let minulého století, dokonce hrál ve skupině "Vyprahlo", která se zúčastnila i několik Port, kdežto
  • Bořek Kolář s harmoničkami začíná, ale velice se snaží. Ať mu to vydrží.

Tentokrát museli být spokojení i nájemci restaurace, protože konzumace musela být více než slušná. Vedle tekutin, které protekly našimi hrdly bylo vidět, že si lidé objedávali i jídlo. Větší objem vypitého alkoholu se, bohužel, začal u některých jedinců projevovat a zvýšil i tak velký šum. Co však s tím, je velký problém. Zatím si s tím Iva se svou autoritou vždycky dokázala poradit. No, doufejme, že to bude příště lepší.

Původně plánovaný konec o desáté večerní byl přetažen téměř o hodinu. Na úplný závěr zazněla - jako již tradičně - písnička "Sbohem lásko" a šlo se domů.

Další hraní je za čtrnáct dní, ale tentokrát je to neděle - 19.11.2017 již od 17:00 hodin opět v restauraci "Žofín".

Fotek se nafotilo dost a spíše byl problém, které vybrat, aby vhodně ilustrovaly večer. Jestli se to povedlo posuďte sami.

Zpět na stránku Realizované akce.