VÁNOČNÍ ZPÍVÁNKY - 15.12.2017

Po delší době jsme opět hráli v prostorách restaurace "U Vodárny". Bylo to poslední setkání před Vánocemi, a tak Zpívánky měly vánoční ráz. Počasí však vůbec nenasvědčovalo, že je zima. Po sněhu ani památka a venku bylo chladno, vlhko a proháněl se studený vítr. Počasí, které spíše lákalo sednout si doma v teple ke knížce, či k televizi než na venkovní procházku. Asi špatné počasí a skutečnost, že termínově naše hraní kolidovalo se Suchou větví způsobilo, že prostory restaurace tentokrát nebyly plně obsazeny. Sešlo se však dost muzikantů a našich příznivců, aby vytvořili příjemné, sváteční prostředí.

I skladba návštěvníků byla výborná. Byli jsme tu jen my, takže jsme nebyli rušeni a ani my jsme nikoho nerušili. Prakticky všichni přítomní se zapojovali do muzicírování.

K sestavě Zpívánek - jádro bylo obvyklé : Iva Misařová s mandolinou, Blanka Plačková s housličkami, s kytarami Michal Hrbáček,Pavel a Fanda Novákovi, Jirka Steklý, Petr Kabeš s banjem. Posledního muzikanta jsem nechal na závěr. Byl to Vlastík Dymáček s baskytarou. Zpěvačky tradičně Marušky Málková a Steklá, Růženka Masopustová a Šárka Pekárková.

Po úvodní sérii písniček přišly na řadu koledy. Iva usedla ke klávesám, přítomní otevřely zpěvníky nebo jen svoji pamět. Začalo se novou písničkou "Vánoční" a pokračovalo se dalšími. Na pořad přišla jak klasika - Štědrej večer nastal", "Tichá noc" .. , ale i novější. Jistě znáte "Veselé vánoce", "Rolničky" či "Purpuru". Ke slovu přišly i triangl a rolničky, které ještě prohloubily dojem vánočního večera.

Na závěr bloku došlo dokonce k rozdávání malých dárků v podobě krásných vánočních ozdob, perníčků či čokoládek. Byla to pěkná předzvěst skutečných Vánoc, kterou jsou již přede dveřmi.

Ten předvánoční čas byl vždy obdobím příprav, ale dnes se to nějak zvrtlo až do polohy, kde většina lidí shání dárky pro své nejbližší. Nároky jsou přitom čím dál vyšší a občas přichází i stres a problémy. Zpívánkový večer byl i jakýmsi lékem na podobné starosti.

Je radost vidět s jakým zaujetím se naši příznivci zapojují do muzicírování svým zpěvem. Naplňuje se tak i naše poslání, které jsme si předsevzali při vytváření podoby našich vystoupení - zapojit do dění lidi, kteří na nás chodí.

Termínově jsme byli mimo taneční kursy, takže Iva může být spokojená - tentokrát se i tančilo. Na parketu se vystřídala řada dvojic a na pořadu byly jak country tanečky, tak i klasika (ploužáčky i polka). Však také i kytarista Fanda Novák neodolal a krkolomnou cestou pod stolem se vydal k partnerce, aby tak prokazal dovednosti, které na kurzech získal. Docela to umí.

V závěrečné části došlo i na písničky na přání a před závěrečnou "Sbohem lásko" odezněla i jedná nová - "Tulák". Je to rytmická, jednoduchá a snadno zapamatovatelná písnička, která se hned ujala. Do konce letošního roku to asi nestihneme, ale při prvním hraní v roce 2018 zcela jistě uslyšíte a budete si moci i zazpívat další nové písničky. Několik už je rozpracovaných a o další budou diskuze. Současný zpěvník už má hodně přes sto položek, ale zcela jistě není konečný. Můžete se těšit.

S těmi novými písničkami to však není vždy jednoduché. Některé nápady ihned zaujmou, ale o jiných se vedou diskuze. Občas se stane, že návrh zapadne či ho využije jen "Vrzavá Suzy". Pokud návrh projde, potom se musí najít vhodná tónina, předehra, dohodnout sóla a závěr. No, a samozřejmě písničku nazkoušet tak, abychom ji mohli předvést.

O termínu hraní v lednu vás budeme včas informovat.

Zpívánky vám přejí příjemné prožití Vánoc a do Nového roku 2018 především pevné zdraví, pohodu a štěstí.

Pro připomenutí účastníkům a ostatním několik fotek abyste si připoměli či věděli, jak to tam vypadalo.

Zpět na stránku Realizované akce.