VEČER PLNÝ MUZIKY - 17.8.2018

Vedra pokračují. Teplo je dlouho do noci. Až po desáté večerní se vzduch přece jenom ochladí a dá se slušně "vegetovat". Po minulém hraní v restauraci Na Tarase se Zpívánky vrátily na venkovní terasu restaurace U Vodárny. Začátek byl určen na 18:30.

Skutečně se krátce po šesté začali scházet muzikanti a také první příznivci. Nejdříve nastalo "velké stěhování národů", protože venkovní dřevěné stoly jsou pevně spojené s lavicemi a že by se za takový stůl vešli muzikanti s objemnými nástroji, tak ani náhodou. Museli jsme nanosit normální stoly a židle z vnitřních prostor restaurace a zároveň slíbit, že je tam opět po skončení večera nanosíme zpět. Ještě "napojit šťávou" baskytaru a housličky a mohlo se začít.

Když jsme u té baskytaru, tak tou vládl Radek Rychecký z Vrzavé Susy. Z muzikantů chyběl jen Pavel Novák, který to má z Plzně přece jen trochu z ruky. Výborné bylo, že z Lysé přijel Petr Kabeš se svým banjem. Jednak banjo je zvukově výrazný nástroj a Petr na něj umí, a také v některých písničkách je Petrova role nezastupitelná. Příkladně Zrádné banjo, Růže z Texasu .. Velkým přínosem v barvě a rytmice Zpívnek je i Láďa Novák se svými harmoničkami a všelijakými nástroji na vyluzování zvuku. Jinak základ muziky byl stabilní - všemu vládla Iva Misařová a měla podporu v housličkách v rukou Blanche Plačkové a kytarách, které měli v rukách Michal Hrbáček, Fanda Novák a Jirka Steklý.

Všechny stoly byly obsazené, ale našlo by se dost volných míst. Snad je to tím, že je doba dovolených a také ta vedra někomu nědělají dobře. No, uvidíme po prázdninách a až se trochu ochladí. Potěšitelné je, že se opět objevily nové tváře. Snad se jim to líbilo a přijdou i příště.

S ohledem na teplo byla konzumace tekutin veliká, takže obsluha měla co dělat, aby stačila. Když se k tomu přidá ten fakt, že řada lidí si dala večeři či nějakou tu "ňamku", tak se měla co ohánět.

Možná, že právě teplo bylo hlavní příčinou, že tentokrát nedošlo na tanečky , i když renomovaní tanečníci byli přítomní. Bylo s podivem, že Iva je tentokrát ani moc k tanci nevybízela.

Terasa u restaurace je nad hladinou vodního příkopu, který je součástí středověkého opevnění města, a tak panovaly obavy, že budeme v obležení komárů. Komáři se vyskytli jen zcela vyjimečně, ale pivo a sladké limonády přilákalo množství vos. Nebylo to příjemné a zejména Fanda Novák si stále přiklápěl svou sklenici nějakým víčkem, aby nedopadl jako vloni, kdy vypil pivo i vosou, která ho štípla do úst. Měl s tím pěknou polízačku. Nakonec skončil v nemocnici, kde ho museli ošetřit. I když to mělo i slunnou stránku, protože tam během ošetření alespoň na nějakou dobu sehnal basáka, který s hraním s námi - bohužel - už skončil. Takže, Fando, chtělo by to nějakou další vosu!

Sluníčko zapadlo za obzor a rychle se začalo šeřit. Ještě chvilku to šlo, ale potom už přestalo být vidět na noty. Muzikanti na to byli připravení. Část jich má speciální svítilny ke stojanům na noty a zbytek vyřešil Fanda Novák, který z domova přinesl velkou stolní lampu, kterou osvětlil prostor jednoho celého stolu. Těžili z toho všichni na "levém křídle", a to včetně Marušek. Horší to však bylo pod slunečníky. Restaurace sice má venkovní osvětlení, ale tak pro orientaci, ale na čtení "ani náhodou". Však to také na intenzitě zpěvu bylo znát. Zkrátka, už jen málokdo má tak dobrou paměť, aby mohl zpívat bez zpěvníku.

Světlo lamp nám sice posloužilo, abychom viděli na zpěvníky, ale mělo i vedlejší a nepříjemný efekt - přilákalo množství létajícího hmyzu od prťavých broučků až po velké můry. A snad největší exemplář noční můry spadl do sklenice piva a víte komu? Samozřejmě Fandovi. Naštěstí to včas zpozoroval, a tak ji včas před dalším osvěžujícím lokem odstranil. Ani nám neprozradil, zda tím pěnivý mok získal nějakou další příchuť.

Snad i proto Iva vybrala před závěrem nedávno nové písničky, které prakticky zpívali jen muzikanti a Kamélie - Šest bílých koní, Kytka, Dej bože můj .. Alespoň si je příznivci mohli naposlechnout, aby se příště už mohli zapojit do zpěvu. Jsou to pěkné melodické písničky, které se určitě ujmou.

Muzicírování pod širým nebem je v tropických vedrech asi nutností, ale pro akustické hraní to není nejlepší řešení. Jak se sedí v jedné linii, tak není moc slyšet na jednom konci co se hraje na druhém. Však to zpočátku dělalo problémy, které nakonec trochu pomohlo přidání "volume" na baskytaře. Potom to už bylo výrazně lepší, ale k ideálu to mělo daleko. Pro Zpívánky je lepší hrát v místnosti, kde zvuk tak neutíká do prostoru. To se asi hned tak nestane, protože další hraní je až 7.září, a to se snad už konečně ochladí. Možná ...

Závěr večera se blíží, ale stále se ozývají návrhy na další a další písničky. Nakonec se končilo někdy po desáté. Nikdo z okolí neprotestoval, takže pohoda. Ještě sbalit "fidlátka", zaplatit, uklidit stoly a židle do restaurace a "jde se do hajan". Tedy, jak kdo. Někteří měli ještě plány vyřešit problém "co s načatým večerem".

Pro připomenutí účastníkům a ostatním ukázka, jak to tam vypadalo.

Zpět na stránku Realizované akce.