MIKULÁŠSKÉ ZPÍVÁNKY - 1.12.2018

Dámská část Zpívánek i řada jejich příznivců se na hraní připravovala několik dní. Připadlo na dobu těsně před svátkem Sv.Mikuláše, a to je už několik let příležitost vytvořit odpovídající atmosféru. Někteří již mají doma ověřené oděvní svršky i doplňky. Byl tedy čas otevřít šatníky a zásuvky a podívat se, co je doma a co by se ještě dalo pořídit. Sami jsme byli zvědaví s čím večer přijdou.

Od minulého hraní uplynuly tři týdny. Tedy poměrně dlouhá doba. Když se k tomu připočítají velké problémy v plně obsazené restauraci "Na Růžku", měli jsme trochu obavy, aby se to "nepodepsalo" na návštěvě.

Obavy nebyly na místě. Ještě pár minut před stanoveným začátkem byl prostor restaurace U Vodárny poloprázdný. Dokonce chyběli Iva Misařová a Michal Hrbáček, kteří jsou jinak "na place" mezi prvními, protože pro ozvučené nástroje (mandolínu, housle a jednu kytaru) musí provést instalaci zařízení a vše odzkoušet. Netrvalo to však ani půl hodinky a kdo přišel pozdě, měl opravdu problém získat volnou židli.

Pozdější příchdod Ivy a Michala měl své opodstatnění. Měli doma rodinnou oslavu a když se k tomu přičte u Ivy příprava kostýmu anděla, tak to prostě časově nevyšlo.

Trochu to zpočátku způsobilo problémy, protože "náš" roh v restauraci již obsadili návštěvníci. Naštěstí se s nimi dalo mluvit a prostor uvolnili. Následovala úprava stolního uspořádání a usazení hráčů a zpěvaček do našeho oblíbeného elka, kde v rohu panuje Iva podporovaná baskytarou.

Když jsme o popisu uspořádání Zpívánek, tak je na místě se zmínit o tom, že tentokrát mezi muzikanty nebyl žádný hostující. Velice rádi jsme však přivítali Petra Kabeše s jeho banjem, protože více než týden doma "laboroval" s nachlazením. Chyběl Pavel Novák, který to má z Plně přece jenom trochu z ruky. Jinak klasika - Iva s mandolínou, Blanka Plačková s housličkami, s kytarami Michal Hrbáček, Fanda Novák a Jirka Steklý, který si občas "fouknul" do flétničky. Další z Nováků - Láďa přišel s foukacími harmoničkami a vše tvrdil na baskytaru Jarda Ticháček. Nesmíme zapomenout na naše zpěvácké opory v podobě Marušek Málkové a Steklé, Růžence Masopustové a dorazila také kmenová zpěvačka Vrzavé Suzy, Šárka Pekárková.

Už nadpis hovoří o tom, že to byly tentokrát "Mikulášské Zpívánky". Však také tři členky Zpívánek tady byly v jiné podobě. Alespoň co se týká oblečení. Iva a Růženka byly v bílé za anděly a Maruška Málková byla za čerta. Jak se jim to povedlo, můžete vidět na fotkách.

Máme pro vás menší hádanku. Kdo se skrývá pod hustou parukou čerta? Nesluší mu to?

S menším časovým zpožděním se začalo hrát a zpívat. Organizačně podle osvědčeného systému - nejdříve podle připraveného pořadí a později i na přání.

Po odehrání první desítky došlo k reorganizaci seskupení Zpívánek. Iva nebyla spokojená s tím, že je daleko od zpěvaček, a tak si je "povolala" ke svému boku. Zlepšila se sice komunikace mezi Ivou a zpěvačkami, ale řešení to nebylo ideální. Však také v závěrené části večera došlo k dalším přesunám muzikantů.

Hra měla dobrý spád. Písnička šla za písničkou bez velkých pauz. Po bloku deseti písniček přestávka na občerstvení a volnou zábavu. Protože v sálku byli tentokrát - s výjimkou jednoho stolu - jenom naši příznivci, tak to skutečně fungovalo. Když se hrálo, tak sál zpíval. O pauze byl sál rázem plný hluku. Velká pochvala.

A ještě krátce k tomu jednomu stolu. Ukázalo se, že se jedná o výtvarníky, kteří měli odpoledne vernisáž výstavy v předsálí místní knihovny a do restaurace si zašli popovídat. O naší produkci nevěděli. Naše muzika jim však byla blízká a někteří z nich si u známějších písniček i s chutí zazpívali. Rádi se za to přijdeme na výstavu podívat.

Naprostá většina písniček se už hrála a je ve zpěvnících, které lidé mají, ale zazněly i novější jako "Marnivá sestřenice", která je pro muzikanty i zpěváky dost náročná pro svoje rychlé tempo a přechody do čtyř stupnic. Tu už jsme hráli minule a hned se chytla, protože si ji lidé pamatují ze svých mladších let. Premiéru měla i písnička úplně nová - "Zvony mě do dáli zvou", která pro svoji chytlavou a jednoduchou melodii má velkou šanci se rychle "chytit".

Zpívánky mají rozpracované ještě další nové, takže se máte na co těšit.

O druhé přestávce v restaurci začal předčasně Mikuláš. Čerto-andělské seskupení obešlo všechny přítomné a obdarovalo je malým dárkem. Bylo to příjemné zpestření večera.

V první polovině večera bylo v restaurace až příliš teplo. S větráním je docela problém, protože to znamená otevřít vstupní dveře přímo do témeř mrazivé noci. Takže to většina návštěvníků řešila tím, že se okládaly mikiny, svetry a jiné svršky. U Ivy to dokonce chvilku vypadalo, že dojde i na striptýz. Však také pánové v sálu zbystřili pozornost. Iva jim však to potěšení nedopřála.

Na větší návštěvu se připravila i restaurace. Jednak na roznášení nápojů tam měli posilu a připravili i slušný jídlení lístek za přijatelné ceny. Bylo vidět, že návštěvníci nabídky využili a z rozhovorů i z vlastní zkušenosti je třeba říci, že vaří velice dobře a porce jsou pro "dospěláky". Takže příště neváhejte a dejte si také něco dobrého k jídlu.

Na závěr je vhodné poděkovat příznivcům za tak velkou účast. Je to už opakování, ale je to docela hezký zážitek vidět plný sál, který s muzikou žije a s námi si s chutí zazpívá a dokonce občas si i zatančí.

Poděkování za kytice, přání i "panáčky" posílá i vedoucí Zpívánek Iva a doufá, že tak příjemná pohoda bude při Zpívánkách i v budoucnu.

S přibývajícím časem začali lidé odcházet, ale ještě po jedenácté v restauraci zůstalo poměrně dost lidí a Iva byla "zavalena" dalšími a dalšími přáními na písničky. Ani se na všechny nedostalo. Zaznělo "Sbohem lásko" a šlo se do "hajan". Venku nás čekala chladná noc a na vozovce bylo vidět, že se začíná dělat ledovka. Doufejme, že všichni se dostali domů v pořádku.

Z průběhu večera jsou pořízeny fotky. Bohužel, stále jen z jednoho zdroje. Po odkliknutí vloženého odkazu si je můžete prohlédnout.

Zpět na stránku Realizované akce.