PRVNÍ HRANÍ V ROCE 2019 V SEMAFORU - 19.1.2019

Po mimořádně vyvedeném silvestru následovala trochu delší odmlka. Jednak měla mít svá vystoupení Vrzavá Suzy a také mezi námi řádilo nachlazení. To dokonce stále ještě u některých lidí doznívá, ale už jsme byli natěšení na setkání s našimi příznivci.

V naší kmenové restauraci provádějí modernizaci interiéru a tak jsme byli rádi, že nás přijali v Semaforu. Je však na místě konstatovat, že i v Semaforu jsme vždy našli příjemné prostředí i přijetí. Sálek je tam docela prostorný, s dobrou akustikou a rychlou obsluhou. Jen jsme trochu měli obavy, zda docela slušný mráz naše aktivní posluchače neodradí.

Částečně asi ano, protože se i našla nějaká prázdná židle. Úplně plno nebylo, ale přesto byl sálek zaplněný více než slušně. Pro Zpívánky je to potěšitelné a jsme za takové aktivní příznivce nejen rádi, ale jsme na ně i hrdí. Takový pěvecký sbor každá hudební skupina nemá.

Marodka se vyprázdnila a Zpívánky byly téměř kompletní. Z Plzně přijel kytarista, dobrý zpěvák a především výborný člověk Pavel Novák. Dlouhodobě ještě bude chybět jen Blanka "Blanche" Plačková, kterou nahradil hostující houslista Roman Stehlík. "Díru" na postu basáka byla více než kvalitně "zalepena" Lubošem Miřatským.

Začalo se s malým zpožděním, protože pro basáka to byla nová destinace a tak trochu po Nymburce bloudil. Vedlo to k tomu, že naši tradiční úvodní písničku jsme začali bez basového doprovodu a Luboš se do hry zapojil až před jejím závěrem. Hned to však bylo znát. Prostě přísloví, že "basa tvrdí muziku" je pravdivé. A když někdy umí basovat tak dobře jako Luboš, tak je to paráda. Navíc se dovede rytmem přizpůsobit i občasným vypadnutím Zpívánek z rytmu či jiné neplánované změně v průběhu hraní.

První dvě série písniček byly pro návštěvníky trochu více o poslouchání než o aktivním zpívání. Šlo o dvacet novějších i nových písniček, které náš sbor příznivců ještě nemá osvojené a tak prim měly především naše zpěvačky. Znalým není třeba ani příliš zdůrazňovat, proč je hovořeno o zpěvačkách. Ve skupině je sice přesila mužských, ale pěvecky ženy jasně vládnou. A to ještě chyběla pevná pěvecká opora Maruška Málková.

S postupem času, když se přecházelo na "zaběhlé" písničky, pěvecký sbor začal okamžitě perfektně fungovat.

Pro celý sál byla překvapením hra Ivy Misařové na malý hudební nástroj, kde se melodie "vyloudí" pomocí malé kláviatůry a celé to Iva "poháněla" dechem přes vzduchovou trubičku. Docela zajímavé i jako jisté oživení zvuku skupiny. Zda se bude objevovat i v budoucnosti je ještě otázkou. Byla to totiž "narychlo" využitá a ne příliš osvojená náhrada za případnou absenci housliček.

Hudební večer byl již téměř v polovině a malý prostor pro taneční kreace byl stále prázdný, a to přes opětovné výzvy Ivy. Jako obvykle se iniciativy musel uchopit kytarista Zpívánek Fanda Novák, kterého okamžitě následovali další, a tak začala série country písniček a na parketě jsme mohli obdivovat nacvičené kreace.

To byl startovací signál pro další dvojice a tak se tančilo i při dalších hudebních stylech. No, ono jich ani moc není. Vedle country hrajeme ještě nějaký ten popík, lidovku či bluegrass. Ale na bluegrass se tančí už hůř, má totiž až bláznivě rychlý rytmus.

Příjemným zpestřením jinak hudebního večera byl přednes slohové práce "páťačky" ze třídy Ivy, která je učitelkou na "základce". Šlo o zadání na téma fantasy pohádky. Bylo to až neuvěřitelné, jak ta žačka má nejen bujnou fantasii, ale na svá léta i dobrou fabulaci. Člověk si musel připustit, že dnešní děti jsou úplně jinde než za našich školních let. Prostě čas a život spolenosti letí někdy až děsivě rychlým tempem.

Malá poznámka směrem k Vendulce Šaldové. Pro nezasvěcené - to je ta štíhlounká blondýnka, která Zpívánkám pomáhá hrou na kytaru. Muzicírování miluje. Vyžívá nejen Zpívánky, ale další hudební formace v Nymburce a dokonce i občasné neformální hraní. Tomu se říká nadšení pro věc! Většinou tvoří s dalším nadšencem Vlastíkem Černým téměř nerozlučnou dvojici, ale ten tentokráte nemohl přijet. Doufejme, že je příště uvidíme oba.

Za závěr první části zaperlil opět Fanda Novák jako předzpěvák songu "Svařák", která dovede lidi uvést do varu.

V druhé polovině večera Zpívánky opustily pevnou půdu pevného pořadí písniček a začala etapa hraní písniček na přání. Asi není žádným překvapením, že se hrály notoricky známé písničky jako například "Růže z Texasu", "Karlínský nábřeží" ..

To už bylo hluboce po jedenácté hodině a stále se ozývaly návrhy na další a další písničky. Všechno však má svůj konec. Ještě "Sbohem lásko" a pomalu se návšivníci rozcházeli do mrazivé noci.

Byl to další příjemný večer setkání Zpívánek se stejně naladěnými lidmi, kteří chtějí využít šance aktivně prožít večer mezi přáteli a nesedět jen doma při televizorech či při jiném pasivním vyplnění volného času.

Další hraní bude už v nově rekonstuovaných prostorách restaurace "U Vodárny". Bude to 9.2.2019 se začátkem od 18:30 hodin.

Pro připomenutí účastníkům a ostatním ukázka, jak to tam vypadalo.

Zpět na stránku Realizované akce.