ZPÍVÁNKOVÉ ŠLÁPOTY - 4.5.2019

Pro velký ohlas předchozích akcí připravily Zpívánky i pro letošní rok pěší putování s muzikou. Tentokrát to bylo krásnou krajinou lužních lesů podél Labe, kde se šlo z Veltrub na Oseček, a potom se měla jít závěrečná "pěšárna" z Osečka na Soutok a potom silničním vláčkem do Poděbrad a domů.

Toto je základní informace k pochodu a je na místě akci trochu podrobněji popsat.

Pochodníci vyrazili na cestu nejdříve vláčkem osobáčkem z Nymburka v 9:01 hodin a podle jízdního řádu dorazili do Veltrub v 9:21 hodin. Bylo jich 13. Na železniční zastávce je přivítala skupinka, kterou přivezla Maruška Málková. Měla plné auto. Jednak lidí, ale především hudebních nástrojů, které vezla pochodníkům, aby je nemuseli "vláčet na svých bedrech".

Počasí zatím pochodu přálo. Sice bylo chladněji, ale svítilo i sluníčko, takže to zase ani tak nevadilo.

Od zastávky, kde se obě skupiny setkaly, pěšáci prošli vesnicí na její jižní okraj, kde je za fotbalovým hřištěm hospůdka "Myslivna". Pojmenování přízemního objektu je příhodné, protože je ve vlastnictví místního mysliveckého spolku.

Hospůdka byla příjemným překvapením. Jednak tím, že velice slušný vnitřní prostor byl příjemně vytopen velkými kamny, ale především příjemnou hostinskou, která přispěla k celkové dobré atmosféře.

K pochodníkům se připojily dvě dvojice cyklistů - jednak Olda a Eva z Velkého Oseka a Zdeněk s Danou z Nymburka. Tím byl počet účastníků první etapy navýšen na číslo 22.

Krátké seznámení s prostředím, objednání občerstvení. Upravilo se vhodné uspořádání stolů pro muzikanty a začalo se s muzikou. Trochu v okleštěné sestavě, kde hlavně v sólech chybělo banjo, ale zase tak velký problém to nebyl.

Čas rychle ubíhal. Paní hostinská by si nás nejraději nechala na celý den, ale větší část cesty pěšáky teprve čekal. Ještě na telefonu bylo zjištěno, co bude na Osečku v hospůdce k jídlu a vyrazilo se na cestu.

Jako poděkování za příjemné prostředí a přijetí dostala paní hostinská od Zpívánek starou kytaru i s našimi podpisy a nezávazný příslib, že bychom tam mohli ještě přijet. Opravdu se nám tam líbilo. Škoda, že je to přece jen "trochu z ruky".

Druhá část pěšího pochodu vedla polňačkou, která ústila do krásného lužního lesa, který je "Národní přírodní rezervací Veltrubský luh". Škoda, že většina jarních květinek, které tady rostou, už byla odkvetlá. Stejně to stálo za to. V lese pěšáci v pohodě našli červeně značenou turistickou cestu, která vede z Kolína po proudu podél Labe.

Nejdříve je čekala chatová osada "Labe", poté hydroelektrárna a nakonec další chatová osada, která se jmenuje "Oseček". Je to dost známé místo, které je spojené přívozem s protějším břehem, kde je vesnice stejného jména.

V osadě je příjemná dřevěná stavba hospůdky "Na Osečku", kde už nás očekávali. A nejen hospodský, ale další příznivci Zpívánek, a to Jiřinka s Fandou, manželka našeho basáka Romana s dvojicí přátel, Olinka s Drahošem a Krejčovi, kteří přijeli auty. Někteří už byli při příjezdu doprovodného vozidla z Veltrub uprostřed oběda.

Osazenstvo doprovodného vozidla nelenilo a inspirováno udírnou, kolem které se linula libá vůně uzeného, si objednala většinou obrovskou klobásu, která se téměř "nedala přeplavat". I ten řízek byl dobrý. Ani moc nevadilo, že byl jen s chleben. Ostatně, ta kombinace je nám blízká. Když se někam jede na výlet, tak je to dost často na svačinku právě řízek s chlebem.

Pochodníci dorazili kolem 13.hodiny po ujití zhruba 6 km. Tím se celkový stav uzavřel na čísle 31. I když je vnitřní prostor hospůdky poměrně velký, podařilo se nám ji z větší části obsadit.

Velké vítání s novými účastníky a zasloužený oběd. Hospoda nenabízí velký výběr. Většinou nějaká polévka, z teplých jídel uzenina, pizza .. Předem byly dojednány řízky, které si většína pochodníku dala. Velkou pochvalu dostala polévka. Byl to oukrop - polévka, která se v restauracích obvykle nevaří.

Po obědové pauze opět došlo k reorganizaci stolového uspořádání pro muzikanty a přeskupení účastníků tak, aby byli na stejné straně fronty proti hudebníkům a pokračovalo se v hudební části pochodu. Pozornému čtenáři jistě neušlo, že muzikantská část byla posílena o kytaru Fandy Nováka.

Tentokrát se hrálo hodně na přání. Zazněla také úplně nová písnička "Ráno" od skupiny Bellamy Brothers, která je také známá pod názvem "Ranní můra". První pokus se moc nepovedl, ale napodruhé to už krásně zaznělo. Zatím jen v podání Zpívánek. Je to však krásná rytmická melodie, která hned přítomné zaujala a jistě najde své místo v našem repertoáru.

Předpověď počasí se nakonec vyplnila. Po 14.hodině začalo pršet. Nejdříve takový deštíček, ale později docela hustý liják. Bylo rozhodnuto - závěrečná pěší etapa z Osečka na Soutok se nepůjde. Pěšáky si rozbrali šoféři. Cyklisté měli smůlu, museli dojet po vlastní ose. Pro Osečáky to asi tak velký problém nebyl, protože trochu přestalo pršet a měli to domů necelé 2 km, ale Nymburáci asi promokli.

Přestože odpadla závěrečná etapa, obecné hodnocení Šlápoty by vesměs pozitivní a pokud se nestane něco mimořádného, tak se uskuteční i příští rok.

Pro dokreslení popisu "Šlápoty" ještě několik fotek. Omluva za zhoršenou kvalitu některých obrázků. Došlo k podcenění světelných podmínek uvnitř objektu. Fotografujících bylo více a není vyloučeno, že vložená fotogalerie bude dodatečně doplněna.

Zpět na stránku Realizované akce.