JAKO ŠVÁBI NA PIVO - 1.6.2019

Asi vás trochu udiví nadpis následujícího textu, ale vychází ze skutečnosti, kdy se muzikanti na hraní scházeli opravdu postupně, a to s poměrně velkou časovou prodlevou. Bylo to ovlivněno odpoledním hraním Vrzavé Suzy v Městci Králové. Členy této skupiny jsou i tři naši - Iva Misařová, Michal Hrbáček a Blanka Plačková. Ta akce byla již dlouhodobě naplánovaná, a protože termínově kolidovala s naším hraním, tak se dokonce uvažovalo, že Zpívánky budou mít pauzu. Vznikla by však dlouhá časová prodleva, a tak jsme se dohodli, že zbytek Zpívánek začne bez lidí z Vrzavky, a ti se připojí až v průběhu hraní.

Vše dostal "na povel" Pavel Novák a pro začátek měl k disposici ještě další dvě kytary, které měli v rukou další z Nováků Fanda a Jirka Steklý a hlavně Romana Lundáka, který muziku usměrňoval nejen v doprovodech, ale především držel v nástupech. Důležité bylo, že byla k disposici celá sestava našich zpěvaček složená z Marušek Málkové, Steklé a Růženky Masopustové.

Ještě k Romanovi. Všechny nás totiž překvapil svým oblečením. Dostavil se totiž na hraní ve slušivé skotské suknici, kterou si přivezl přímo z Edinburgu. Však hned vyvolal otázku, zda je "na ostro" či nikoliv. Škoda, že není ani na jednom obrázku. Nějak se to nepodařilo.

Jestli existovaly na začátku hraní nějaké obavy, jak to bude znít bez některých muzikantů "základního kádru", tak se brzo ukázalo, že jsou plané. Určitě pomohlo, že Pavel přišel s jasným programovým vyhlášením: "nebudeme si situaci komplikovat a začneme první desítkou". Byla to dobrá volba, protože se jedná o často hrané, rytmické a tudíž dobře hratelné písničky. Takže po úvodní "Co nevidět se sejdem" zazněly příkladně "Parta z ranče Y", "Tulácké blues" či "Do rána toulám".

V rychlém sledu šla písnička za písničkou. Poloprázdná restaurace se začala postupně zaplňovat. Muzikanty posílila s kytarou Vendulka Šaldová a sílil i náš velký pěvecký sbor. Menší zádrhel byl jenom se sóly, protože hlavní úlohu v nich mají Iva a Blanka. Takže dost prostoru dostal Roman se svou baskytarou. A zvládl to "na výbornou".

Ještě několik slov k Vendulce Šaldové. Je až udivující, kde bere energii a chuť do hraní. Hraje nejen se Zpívánkami, ale i při dalších příležitostech a je vidět, že dělá ve hře znatelné pokroky. Jen tak dál. Pro ty, kteří ji neznají, tak je to ta dívka na obrázku s pivkem v ruce.

Před osmou dorazil zbytek Zpívánek a Iva se "ujmula kormidla". A pěkně zostra, protože se začaly hrát písničky z poslední ucelené dvanácté "desítky". Tedy písničky, které ještě nejsou, především mezi lidmi, naposlouchané. Hlavní tíha tedy byla na členech skupiny. Zejména "Sedum španělských andělů" je sice hezká, ale pěkně těžká písnička. Její složitost je v prodlevách a správných nástupech. Však nám dala na zkouškách docela "zabrat".

Dorazila i vydatná posila pěvecké sekce - Šárka Pekárková. Iva toho využila, aby zařadila písničky, kde děvčata dominují a začala sérií songem "Dvě báby". Vyznělo to náramně.

To už dostávali hráči prostor pro sóla. Jediným problémem v sólech bylo, že si Iva v tom rychlém přejezdu z Městce do Nymburka někam založila foukačku "kazoo" i malé pianko. "Odnesla" to především "Marnivá sestřenice" i písnička"Odjíždím", kde hrají důležitou roli.

Iva byla z Městce pěkně rozehraná, takže to dokonce vypadalo, že ani neuděla přestávku. Museli si ji muzikanti vyžádat, aby si přeci jenom trochu protáhli tělo a nabrali novou energii.

Další průběh večera byl standardní - ještě několik sérií písniček podle připraveného seznamu a ke konci především písničky na přání.

Přestože byla restaurace docela slušně zaplněná, účast byla přeci jenom slabší než jsme zvyklí. Zřejmě se na tom "podepsalo" počasí, které "vyhnalo" lidi na výlety do přírody či na chaty, chalupy či na zahrádky. Asi by to chtělo přes léto opustit budovy restaurací a vyměnit je za venkovní posezení.

S tanečky to bylo tentokráte slabší. Snažil se to zachraňovat Mirek "Čára" Pospíšil, ale na všechno nestačil. Ale snažil se a postupně vyzval k tanci snad všechny přítomné dámy.

Při výčtu chybějících muzikantů jsem zapomněl ještě na další dva, kterým se tímto omlouvám. Jde o Petra Kabeše, který svým banjem melodicky i rytmicky "drží" Zpívánky (a to nemluvím o zpěvu) a poslední z Nováků - Láďa, který hodně chybí nejen pro svou výbornou hru na harmoničky a různá chrastíka, ale i jako člověk. Doufejme, že ho opět brzo mezi námi přivítáme.

Večer spěl do svého závěru. Ještě několik písniček na přání a byla tu závěrečná "Sbohem lásko".

Venku nás přivítala teplá letní noc. Většina z nás již "šla do hajan", ale na ulicích bylo živo a bylo vidět, že pro některé teprve noc začíná.

Pro připomenutí účastníkům a ostatním ukázka, jak to tam vypadalo.

Zpět na stránku Realizované akce.