ZPÍVÁNKY TENTOKRÁTE NETRADIČNĚ V NEDĚLI - 18.8.2019

Normálním hracím dne jsou pro Zpívánky soboty, ale tentokráte došlo ke změně. V sobotu 17.8.2019 se totiž konal v nedalekých Pístech hudební festival, který je příležitostí poslechnost si pěknou muziku v podání skupin z Nymburka a jeho okolí. A nejen je, pořadatelé vždy zajístí nějakou známou kapelu. Tentokráte to byli Poutníci. A to jsme si nechtěli nechat ujít a Písty jsme navštívili v téměř kompletním složení i s řadou našich příznivců a známých. Někteří tam vydrželi až do neděle, aby si zazpívali a zatančili spolu s Písteckou Dunou.

Zejména při vystoupení Poutníků jsme si mohli nejen vyslechnout pěknou muziku, ale i obdivovat dovednosti hráčů. Všichni byli výborní, ale excelentní byli hráči na mandolínu a banjo. Udivující byla zdánlivá lehkost s jakou hráli své party, ale vedle nadání je to muselo stát mnoho práce.

Ale dost už k Pístům a přejdeme na Zpívánky. Trochu jsme se obávali s nedělního termínu. Důchodcům a všeobecně lidem, kteří nemají pravidelné zaměstnání, to může být jedno, ale ti ostatní mají pro svou zábavu vyhrazené především páteční s sobotní večery. Abychom to alespoň částečně vyřešili, tak jsme připravili začátek již od 18:00 hodin s tím, že skončíme přeci jenom dříve než tomu obvykle bývá.

Ukázalo se, že naše obavy z malé účasti byly liché. Okolo šesté večerní, tedy ve stanovený začátek, bylo pod přístřeškem poloprázdno. Zpívánky svým počtem muzikantů a zpěvaček málem "hráli přesilovků". Bylo nás totiž "hafo". Po delší době jsme měli "plný kmenový stav" v počtu 7 muzikantů a 4 zpěvaček, a k tomu přišla vydatná posila manželů Váňových. Jirka hraje výborně housličky v Pístecké Duně a Iva podtrhuje melodickou linku se svým akordeonem. Venkovní prostory restaurace se však rychle začaly plnit. Kolo deváté bylo téměř plno nejen pod přístřeškem, kde Zpívánky hrají, ale i na vedlejším prostranství. Neděláme si iluze, že ti z vedlejšího prostranství tam byli kvůli Zpívánkám, ale i z jejich prostoru potom chodili lidé si zatančit. Takže alespoň některým se to mohlo líbit a pro zbytek jsme byli jen zvuková kulisa.

Co řící k průběhu večera - hodně zjednodušeně je možno opět konstatovat, že model předem připraveného seznamu písniček, které se budou hrát v kombinaci s pozdějším hraním na přání, je už "vychytaný" a asi už ho nebudeme měnit.

Na jedné straně máme jasný program a můžeme přinášet i nové písničky a na straně druhé máme v přáních určitou odezvu, které písničky se lidem líbí a následně můžeme dělat korekce. Třeba i vyřazovat písničky, které lidé "nemusí"...

S ohledem na složení nástrojů tentokráte nebyl žádný problém se sóly. Blanku Plačkovou nahradil Jirka Váňa, který sice nezná všechna aranžmá našich písniček, ale je tak dobrý muzikant, že to vždy zvládl. Bylo i banjo v rukou Petra Kabeše, a tak spolu s Ivou Misašovou zvládli v pohodě své party. Občas si do píšťalky zadul i Jirka Steklý, který večer téměř uváděl, když hned druhou písničkou byl Divoký horský tymián, kde mu hezky přizvukoval s houslemi Jirka.

Písnička "šla" za písničkou a taneční parket se velmi brzo začal plnit tanečníky, kteří využívali každou příležitost, kterou jim Zpívánky připravily svým programem.

Při pohledu na tančíci bylo na Fandovi Novákovi vidět, že by raději byl na parketu než mezi muzikanty. Nakonec to nevydržel, odložil kytaru do kouta a zapojil do tanečního reje. Na jeho tančním projevu je vidět, že prošel řadou kurzů a dává do tance všechen svům temperament.

Když už byli tanečníci rozkurážení, tak samozřejmě došlo i na Šenkýřku, což vedlo nejen k zaplnění parkteru, ale vyvedlo Ivu Misařovou s tamburinou v ruce na stůl.

Tentokráte nebylo ani třeba přemlouvat Fandu Nováka k jeho přednesu Svařáku. Na svůj sólový part dostával ohlušující přiznávky a bouřlivý potlesk na závěr.

Jak již bylo uvedeno v úvodu, končili jsme tentokráte krátce po půl desáté, i když požadovali další a další písničky. Ty si necháme až na sobotní hraní.

Na tomto místě bývá oznámení o termínu dalšího hraní. Tentokráte si však musíte trochu počkat. Došlo ke ke kolizi termínů našeho hraní a hraní zpřízněné Vrzavé Suzi. Budete se muset na náš web ještě jednou podívat a tu informaci najdete hned na titulní stránce s dostatečným časovým předstihem.

Pro připomenutí účastníkům a ostatním ukázka, jak to tam vypadalo.

Zpět na stránku Realizované akce.