Mikulášská 2019 - 7.12.2019

Rok se sešel s rokem a konec toho letošního je před námi. V průběhu prosince mají Zpívánky již tradičně tři akce :

  • Mikulášské hraní,
  • Předvánoční a
  • Silvestr.

Pozvánku na Silvestra jsme již vydali a k disposici je už jen několik posledních voucherů. Kdo zatím ještě váhal a chtěl by se zúčastnit, tak ať nemešká a urychleně zajde do restaurace na zimním stadionu, kde u baru proti uhrazení částky 200,- Kč voucher získá.

To je zatím záležitost, která nás očekává, ale nyní se vraťme k našemu poslednímu setkání s přáteli, kteří nás vydatně posilují svojí aktivní účastí ve formě zpěvu, tance a přispívají tak k dobré pohodě, která je na našich večerech dlouhodobě tradiční. Jen jsme trochu měli obavy z návštěvnosti, protože podstatnou část tvoří ženy a ty mají v předvánoční čas hodně práce s jejich přípravou.

Setkání se uskutečnilo opět v prostorách restaurace "Semafor" v Nymburce. Je totiž jedna z mála, kde můžeme hrát. S ohledem na počet našich příznivců i počet muzikantů a zpěvaček se do dalších totiž nevejdeme. "U Vodárny" a "Na Tarase" jsou dlouhodobě zavřené a zálabský "Žofín" by sice byl dobrý, ale je za vodou a pro některé je to problém. Tím si nestěžujeme, jen konstatujeme. Konečně - v "Semaforu" se nám líbí. Slušný prostor s dobrou akustikou a především výborná a ochotná obsluha.

Scházeli jsme se "jako šváby na pivo". Je na místě pochválit skupinu našich stálých příznivkyň, které jsou na místě vždy mezi prvními. K nim se poté "nabalovali" další. Přesto bylo na začátku hraní hostů jen o trochu více než muzikantů. Skupina nastoupila oslabena o tři kádrové muzikanty, a to Pavla a Fandy Nováky a hlavně Petra Kabeše, který je v barvě muziky se svým banjem nenahraditelný.

S příchodem ženské sekce Zpívánek se dostavil i duch Mikuláše, protože se tu objevily dvě čertice a jeden anděl. Byla to milá připomínka na naše dětství, kdy jsme k tomu svátku měli úplně jiný vztah než je tomu v dnešním zkomercionalizovaném světě.

Nebylo na co čekat. Ještě nezbytné práce s instalací nástrojů, které jsou ve Zpívánkách závislé na elektrice (housle, mandolina, baskytara a zvukové aparatury) a začalo se.

Hned za úvodní písničkou "Co nevidět se sejdem" následovala písnička "Až zatroubějí andělé", kde jsme - s ohledem na Mikuláše - provedli drobné úpravy textu. Do písničky byla vložena slova o čertících, Mikuláši a Semaforu. Bylo to sice dobře míněno, ale s ohledem na nejednotné provedení a šum v sále to docela zaniklo, takže to Iva ještě lidem vyložila.

Průběh hudebního programu se již časem stabilizoval - nejdříve se opět hrálo podle připraveného scénáře a v druhé části většinou na přání. Ukazuje se, že písničky na přání se často opakují. Prostě se líbí. Díky absenci banja dostaly tentokrát více prostoru housličky, mandolína, baskytara a flétnička.

Vendulka Šaldová, která se svou kytarou je již téměř našim členem, byla od začátku trochu nervní. Pozvala na večer svoji kamarádku Ditu z Prahy, která měla dorazit i s kytarou a stále se neobjevovala. Aby předešla případným problémům, tak to předem i projednala s Ivou Misařovou. Takže, když konečně přišla, byla vítána. Vybalila kytaru, dostala zpěvník a hned se zapojila do muzicírování. A je třeba dodat, že byla dobrou posilou. Jak hrou na kytaru, tak i zpěvem. Nezůstala jenom u kytary. Postupně se před ní na stole začaly objevovat flétničky a různá chřestítka, zkusila to i na naši novou valchu, na kterou zkoušíme hrát. Byla dobrá, jen škoda, že bydlí tak daleko. Brali bychom ji do party.

Jak postupoval večer, tak se postupně naplňoval i sálek, takže opět bylo téměř plno. I na tanečky opět došlo. Dalo se vycítit, že lidé jsou na ně natěšení. Stačilo, aby začal jeden pár a okamžitě se miniparket začal plnit. K vidění byly občas k vidění i nezvyklé kreace. Na oblíbený "Svařák" však nedošlo o ohledem na absenci Fandy Nováka.

Ještě krátce k písničkám. Jako vše, tak i výběr písniček, které hrajeme, má svůj vývoj. Je dobře vědět, že než se písnička dostane do programu, prochází kolektivním výběrem, odsouhlasením tóniny i aranžmá. Projde několika zkouškami a teprve potom jde mezi lidi. Také je fakt, že z odstupem času zjistíme, že některé písničky se t.zv.neujmou, a tak je vyřadíme ze seznamu a hrajeme je jenom na přání.

Že se jedná o večer ve znamení Mikuláše se potvrdilo i při "putování klobouku" k dobrovolným příspěvkům. Dárci dostávali drobnou sladkost z rukou čerta a anděla.

Společnost byla v závěru večera již docela rozjetá a požadovala další a další písničky, ale bylo již hluboce po jedenácté, takže Iva Misařová všem poděkovala za jejich účast a příspěvek k dobré pohodě. Ještě je pozvala na další hraní a rozešli jsme se domů.

Pro připomenutí účastníkům a ostatním ukázka, jak to tam vypadalo.

Zpět na stránku Realizované akce.