VÁNOČNÍ ZPÍVÁNKY - 21.12.2019

Vánoce jsou přede dveřmi a Zpívánky se již několik let svou produkcí snaží, aby si lidé trochu odpočinuli od stresu, který vyplývá z předvánočního gruntování, nákupů dárku pro své nejbližší, pečení cukroví ...

Tentokrát padl termín, který byl opravdu "předštědrovský". Vánocím odpovídala i výzdoba sálku restarace "Semafor", který se asi stává domovských přístavem Zpívánek. Nejen stoly byly ozdobeny chvojím, svíčkami. Časem se na stolech objevilo i cukroví a všelijaké "mňamky".

Členové Zpívánek k vánoční atmosféře přispěli i odpovídající pokrývkou hlavy - barevnými čepičkami. Soubor byl tentokrát trochu oslaben neúčastí několika kmenových lidí - Pavel Novák z Plzně to má přece jenom "trochu z ruky", daleko na východ odletěl z rodinou basák Roman Lunda a chyběli i Maruška a Jirka Steklí, které sklátila angina. Největší problém by nastal zejména u basy, ale naštěstí měl volno Luboš Miřatský, který za Romana "zaskočil" a jako vždy výborně.

Večer začal klasicky podle zpěvníku. To proto, aby náš velký pěvecký sbor složený předeším s pravidelných návštěvníků, dostal příležitost se rozezpívat a dostal se do správné nálady. Více než slušně zaplněný sál obdivuhodně reagoval na muziku. Není se však co divit. Hrály se známé písničky a tudíž je už všichni mají dobře zažité.

V průběhu večera docházeli další a další lidé. Ze skladu museli přinést další židle, takže sálek byl brzy plný. Plný natěšených lidí.

Hlavním blokem večera bylo pásmo vánočních koled. Aby byla ještě lépe nastolena vánoční pohoda, koledy vedoucí Zpívánek Iva Misařová doprovázela na klávesy, které navozovaly zvuk varhan. Prostorem se nesly vánoční písně jedna za druhou. Tady je na místě pochválit pravidelnou návštěnici našich akcí Alenku Krejčovou, která připravila pro zpěváky velice vkusné zpěvníky vánočních koled. Co si budeme povídat, naše paměť už není nejlepší a koledy se zpívají prakticky jednou do roka. Zpěvník byl tedy více než vítaný. Zpívali všichni, došli i manželé Koláční a hlas Pepy byl výraznou posilou ve sboru.

V dalším průběhu se nejdříve Zpívánky vrátily k obvyklému repertoáru, ale potom byl ráz večera radikálně změněn. Došlo totiž na velkou sérii lidovek, a to za výrazné pomoci akordeonu. Bylo to překvapení nejen pro návštěvníky, ale i pro většinu členů Zpívánek. Večera se totiž zúčastnila dvojice, kde byl partner domluvený s Ivou. "Vyklubal" se z něho muzikant Jarda Roček, kterého večer oslovil a nabídl, že by mohl akordeon přinest a dodat muzice trochu něco jiného. A tak se také stalo.

Tím, že se hrály známé a jednoduché písničky, které si pamatujeme z mladších let, tak se k akordeonu přidaly nejen další nástroje, ale i naprostá většina lidí. Již předtím využívaný taneční miniparket se naplnil tanečníky tak, že se tančilo i mezi stoly. Bylo to více než příjemné osvěžení večera. Jarda se ukázal jako výborný muzikant a není vyloučeno, že hru Zpívánek osvěží i při dalších příležitostech. Můžeme ty, kteří přijdou na Zpívánkového Silvestra, potěšit informací, že si tam s akordeonem budou moci zazpívat a zavzpomínat na staré časy.

V další části večera se Zpívánky vrátily ke svému repertoáru. Zazněla samozřejmě i sóla, kde prim měla mandolina v rukou Ivy, housličky, kterým vládla Blanka Plačková a jako vždy zaujal Petr Kabeš s banjem. Proti jiným večerům trochu scházela flétnička, snad až příště. A opět zářil dnes již známý Jirka "lžičkař".

Bujará nálada navodila situaci, kdy se nachal přemluvit Fanda Novák a předzpívával jeho oblíbeny "Svařák". Samozřejmě, že následovala "Šenkýřka". Sál byl ve varu.

Velký úspěch sklidil náš stálý návštěvník a tanečník Mirek "Čára", který se dostavil ve stylovém country oblečení a provedl v průběhu večera snad všechny přítomné dámy.

Potěšitelné je, že nové písničky se líbí a v rámci písniček na přání zazněla i "Kousavá deka", "Stín staré řeky", či valčíček o staré lásce "Klekání". Sice jsme si řekli, že s dalšími novými písničkami si dáme trochu "oddech", ale ukazuje se, že když je písnička jednoduchá a melodická, tak se brzo ujme.

Večer pádil mílovými kroky, a tak jako obvykle, bylo nutno skončit i sérii písniček na přání.

Že členové Zpívánek měli barevné čapky potvrzuje i vložená fotka.

Na závěr došlo k vzájemným přáním k Vánocům i k novému roku 2020 a byl konec.

S ohledem na absenci Marušky a Jirky Steklých se o fotodokumentaci pokusila Maruška Málková, která však měla velice stíženou pozici, ale situaci zachránil Jirka Čenovský, kterého mnozí účastníci našich akci znají třeba i jako "Jirku s lucerničkou". Fotky jsou velmi pěkné. Můžete se o tom přesvědčit.

Zpět na stránku Realizované akce.