POHODA V SEMAFORU - 26.6.2020

S ohledem na blížící se prázdniny i termínové kolize se sesterskou skupinou Vrzavá Suzy jsme se dohodli, že vystoupení Zpívánek bude mít podobu série tří pátků za sobou. Tedy hned dvě mimořádnosti v našem zaběhnutém pořádku - jednak jen týdenní odstupy a hlavně páteční hraní. I když je většina našich příznivců v důchodovém věku, přece je jich dost, kteří pomáhají naplňovat státní kasu či dojíždějí na vystoupení z různým míst. Panovala trochu obava z účasti.

Minulé, tedy první veřejné vystoupení, bylo tak trochu mimořádné. Dlouho jsme se neviděli, a tak byli lidé natěšení, že se mohou setkat, zazpívat si a s ostatními si také popovídat. Bylo to příjemné, byla více než slušná účast a na to popovídání byl prostor taky.

Byli jsme zvědaví, jak to bude tentokrát. Už začátek nasvědčoval, že lidí bude méně než posledně. Dokonce to chvilku vypadalo, že návštěvníci "budou hrát na členy Zpívánek jen mírnou přesilovku", ale v průběhu večera se to přece jenom zlepšilo. Přesto zůstalo hodně židlí volných.

Bylo prima, že přišli ti, kteří si chtěli zazpívat, a tak přispěli k pohodovému průběhu večera plného muziky.

Absence byla i mezi muzikanty. Hodně scházel Petr Kabeš a jeho banjo i zpěv. Z Plzně tentokrát nedorazil Pavel Novák a po dlouhé době se neobjevil ani žádný hostující muzikant. Vendulka Šaldová, která by se již mohla pomalu počítat do Zpívánek s ohledem na četnost její účasti na akcích Zpívánek, se tentokrát omluvila.

V prostorách sálku restaurace jsme již jako doma. Trochu přeskupit pár stolů, ozvučit housličky, mandolinu a baskytaru a "mohlo se jít na věc".

Po tradiční úvodní "Co nevidět se sejdem" odezněly dvě série osvědčených písniček typu "Stánky", "Červená řeka" .. do kterých se okamžitě zapojit sbor přítomných.

S postupujícím časem se však stále častěji hrálo na přání. Samé "kousky", které všichni dobře známe a rádi si je zahrajeme a zazpíváme.

Je dobrým znamením pro skupinu, že je schopná prokládat skladby sóly, takže můžete slyšet housličky, mandolinu, malé klávesy, flétnu a banjo. Škoda, že schází kytarová sóla, ale i to se časem může změnit.

V posledních týdnech jsme nacvičili poměrně dost písniček. Informovali jsme vás o tom i na našich internetových stránkách, kde bylo možné si i stáhnout text a poslechnout skladbu tak, jak ji hrají profesionální skupiny. Některé jsme už zazpívali minulý pátek, ale tentokrát naše "šéfka" Iva Misařová zkusila trochu přitlačit a přejít do jiných oblastí populární muziky. Nejdříve to byla "Hospoda kdesi v Anglii", potom rock "To máme mládež", kde si děvčata s chutí zahalekala a v zápěti čardášový rytmus písničky "Sklípek", kterou známe v podání Yvony Přenosilové. Za zmínku stojí výtečné sólo na mandolinu, kterou Iva "střihla" jako zkušená rockerka u písničky "To máme mládež". Fanda Novák z toho určitě měl dobrý pocit.

Když už je v předchozím odstavci pochvalné uznání pro Ivu a její sólo na mandolinu, tak není od věci napsat, že na sobě Iva hodně "pracuje". Věnuje muzice spoustu času, úsilí i financí. Vedle velice pěkné akustické mandoliny, která sice má zabudovaný snímač, si pořídila ještě čistě "elektrickou" mandolinu, která se hodí především do rychlých a výrazných skladeb. A to byl i případ písničky "To máme mládež".

Je zajímavé, že právě rychlé a rytmické písničky se stále častěji objevují v repertoáru Zpívánek. A nemusí to být jen bluegrass. Jen namátkou "Srdce v ruce mám", Ráno (Ranní můra), "Léta letí", "To vadí" a již zmíněné "To máme mládež" či "Sklípek". Jednoduché vysvětlení - hrajeme to, co se lidem líbí a až na vyjímky písničky, které si dobře pamatujeme s dob někdy už dost časově vzdálených.

Tanečky tentokrát chyběly, ale ani to moc nevadilo. Tak snad příště.

To příště je hned další pátek, tedy 3.6.2020. Pozor - hned dvě změny. Je to v zálabské restauraci Žofín a již do 18:00 hodin. Zapište si to raději do diářů a rádi vás uvítáme.

Pro připomenutí účastníkům a ostatním ukázka, jak to tam vypadalo.

Zpět na stránku Realizované akce.