HRANÍ V DOBĚ KORONAVIROVÉ - 12.9.2020

Když koncem jara končila první vlna koronaviru, tak jsem se mnozí bláhově domnívali, že přes léto to odezní a po letních měsících bude klid. Jak jsme se bohužel přesvědčili, opak je pravdou. Počet nových případů roste a opět se "přitahují šrouby" v opatřeních, které mají omezit nákazu.

Proto jsme velmi uvažovali, zda budeme, či nebudeme hrát. Nakonec jsme se rozhodli, že do toho půjdeme i s riziky možného přerušení akce i předpokládané menší návštěvnosti. Hrajeme totiž především pro střední a spíše starší generaci, a tam může mít onemocnění i vážné následky. Však také jinak spolehlivé společenství dam dalo předem vědět, že na Zpívánky tentokrát nedorazí.

Na začátku hraní to nevypadalo s posluchači nijak valně. Svědčí o tom fakt, že jsme zahajovali večer klasickou "Co nevidět se sejdem" a zatím, co na straně skupiny nás bylo deset, tak v sálku seděl pouze jediný posluchač. Tedy veliká "přesilovka". V průběhu večera se to sice zlepšilo, ale stejně to byla historicky nejmenší návštěva, kterou si pamatujeme.

Snad právě proto, že tam bylo tak málo lidí, tak se v průběhu večera vytvořila velice příjemná atmosféra. Ti, kdo tam byli, tak se aktivně zapojili do muzicírování. Zpěvem, návrhy na písničky, které se mají hrát a dokonce i na ty příslovečné tanečky došlo, i když sporadicky.

Po několika úvodních, notorický známých písničkách došlo především na nové, kde jasně dominovala rocková balada "Síla starejch vín" od skupiny Škwor. To je skupina, která hraje muziku pro mladou generaci, ale tahle je velice "chytlavá" pro svoji jednoduchou, ale zpěvavou melodii i dobrý text. Měla dobrou odezvu a spolu s "Pentlí růžovou" bude asi hodně dlouho na špičce požadovaných písniček. Přitom jsou každá "z jiného soudku", ale to je právě to hezké.

Občas se do hraní vloudila nějaká chybička, ale jinak to "šlapalo jako hodinky". Byla to především zásluha hostujícího baskytaricky Petra Bělky, který hraje jinak ve formacích Pístgráss, TOJOBAND a FORTUNA. Je opravdu vynikající a jeho doprovod plný vyhrávek a zejména sólo v písničce "Když náš táta hrál" bylo fascinující. Přitom výborný a pohodový člověk do party. Snad si s ním v budoucnosti ještě zahrajeme.

Není žádným tajemstvím, že nosnou úlohu ve zpěvu mají ve Zpívánkách naše zpěvačky. Muži spíše jen přizvukují a jejich význam vynikne jen v písničkách typu "Jesse James", "Blues Folsomské věznice" .. To jen jako poznámka. Důležitou skutečností večera bylo, že si děvčata pořídila stejná trička s nápisem "Pěnice". No, stejná úplně ne. Aby to bylo vyvážené tak polovina z nich mají trička černá a druhá červená. Sluší jim to. Konečně můžete to posloudit i na vložené fotce.

Čas běžel "jako splašený". Ani se nám nechtělo věřit, že už je krátce před 23.hodinou a byl čas skončit.

Na závěr ještě byla diskuze o tom, zda a kdy bude další hraní. Nakonec jsme se dohodli, že to bude hned následující sobotu, tedy 19.9.2020 od 18:30 hodin a opět v Semaforu. Takže rádi vás přivítáme a těšíme se na vás.

Těch fotek je tentokrát tak málo, že z večera si můžete prohlédnout jen ty, které jsou v textu.

Zpět na stránku Realizované akce.