ZPÍVÁNKY VE STODOLE -19.8.2016

Nejen Michal Tučný a další více i méně známé kapely a zpěváci vystupovali ve Stodole. Proč by Zpívánky ve stodole nemohly vystupovat také? Není však Stodola jako stodola. Ta slavná je nedaleko Hoštic. Vesnice známé i z filmu režiséra Trošky, kdežto naše je v Jizbicích u Nymburka.

V Jizbicích má totiž sídlo Centrum pro všechny, které pořádá řadu aktivit, a to i pro postižené děti a mládež. Je aktivní celý rok. O prázdninách pořádá již několik roků mezinárodní tábor postižených dětí.

Pracuje tam i dcera našeho kytaristy Fandy Nováka, která o tom doma mluvila. Fanda "nelenil" a domluvil se s vedením Centra, že by Zpívánky mohly osvěžit program tábora. Jeho iniciativa byla s povděkem přijata.

Na pátek 19.8.2016 Fanda pozval všechny členy kapely i řadu jejich příznivců. Shánění členů Zpívánek i dalšího večerního programu v podobě country tanců mu dalo jistě hodně práce. I proto, že nikdo netušil, co můžeme nabídnout. Jestli to bude vhodné. Zda se bude zpívat i to, zda to bude partu postižených dětí zajímat. Také jsou i prázdniny, čas dovolených, takže opravdu velká starost dát dohromady hrací kolektiv. Ale František byl opravdu pečlivý a kapela nakonec byla v dobrém složení. Vedoucí kytara (Pavel Novák), doprovodná kytara (František Novák), kytara (Radek Rychetský), dvoje housle (Blanka Plačková a Roman Stehlík), basa (Malda Maleček), banjo (Petr Kabeš) a ke zpívání, vedle našich příznivců i malá Terezka od Radka. Skupina country tanců Nymburk přijela dokonce ve složení, které mohlo obsáhnout i více druhů tanců. Takže to byla síla.

Po příjezdu do tábora nás udivil zajímavě provedený westernový tábor s sheriffem u vchodu. Byl plný westernově nastrojených dětí, s country hudbou a elektrickým býkem uprostřed stodoly, kde si zkoušely svou zručnost udržet se co nejdéle jednotlivé děti. Děti nás bouřlivě uvítaly. Prohlédli jsme si westernový tábor – ležení s velkými stany, s dílničkou zručnosti (workshop), herními plánky netradičních her, částí jako "Bank od Jizbice" nebo "Coffee and tea shop", "Saloon" a opravdu skutečnou westernovou kuchyní. To vše pod jednou střechou obrovské stodoly.

Po krátké prohlídce jsme připravili část stodoly pro možnost tancování a hraní. Na 18.30 hodinu byla svolána country zábava a hraní. Začala skupina Zpívánek a okamžitě se všichni dali do zpívání a nesmělých tanců. Pak přišla ukázka country tanců. To už začaly děti tleskat do rytmu a skupina sklidila opravdu velký potlesk a přinesla spousty radostí. Další blok hraní Zpívánek už nenechal nikoho na pochybách, že se bude tancovat a zpívat. Začali se všichni společně - samostatně a podle možností - westernově vlnit. Děti na invalidních vozíčcích se svými asistenty různě dokola a s rukama nad sebou a všichni s obrovskou radostí. Country skupina Nymburk v dalším bloku pozvala do kola všechny děti, aby si daly s country skupinou kolečko společného tancování. Také obrovský zájem a spoustu radosti.

Mezitím už byly děti připraveny také nám ukázat, co se naučily a předvést hudbu a tancování podle jednotlivých národností a tak bylo k viděníí taneční ukázky z Maďarska, Ukrajiny, Ruska a dalších přítomných národností. Do všech aktivit se s velkou vervou zapojovala i vnučka Fandy Nováka.

To už opravdu tancovali všichni. Vedoucí, asistenti i kuchyně. Děti nám ukázaly i naprosto netradiční a velmi zajímavý hrníčkový tanec u společného stolu a zajímavé bylo i předvedení známého společného tance typu „ Otec Abrahám měl sedm synů …“ ve francouzské podobě. Je na místě konstatovat, že tak spontánní atmosféru, plnou radosti a sounáležitosti jsme již dlouho nezažili. Je třeba vyslovit dík aktivitě a tryskající energii vedoucí tohoto tábora paní Martině Kučerové, která dokázala navodit společnou mezinárodní atmosféru sounáležitosti postižených dětí z mnoha evropských zemí a dokázala je sjednotit ve společném jazyce i cítění (velká anglická překladatelská tabulka byla uprostřed stodoly k dispozici). V hudbě, tanci a dalších aktivitách.

Shodli jsme se, že i pro nás to velký zážitek a přineslo nám to pocit dobře odvedeného díla. Že jsme svou trochou také přispěli ve snaze udělat dětem trochu radosti. Snad za rok, pokud o nás bude zájem, opět nashledanou.

Aktivity a ukázky nádherné práce s postiženými dětmi tohoto nymburského sdružení najdete zde.

Na základě podkladů Petra Kabeše jen redakčně upravil autor těcho stránek.

Fotek tentokráte není mnoho, ale přesto dobře ilustrují jak to tam vypadalo.

Zpět na stránku Realizované akce.