PRVNÍ ZPÍVÁNKY V ROCE 2017 - NA TARASE 15.1.2017

Po zdařilém Silvestru, který se uskutečnil v restauraci Na Záložně, jsme si dali čtrnáct dní klidu. Většina z nás to potřebovala. Ono se to nezdá, ale připravit Vánoce, aby se vydařily a všichni byli spokojení, navštívit rodinu a známé...., to dá docela "zabrat".

Dobře víte, že jsme měli trochu obavy, kde hledat místo pro naše setkání, ale dobře to dopadlo. Na Tarase se majitel s nájemcem zřejmě dohodl na pokračování, a tak se Zpívánky uskutečnily v již známých prostorech této restaurace.

Počasí je tak trochu bláznivé. Nejdříve třeskuté mrazy, na které jsme už pomalu zapomněli a sníh. Potom obleva .. Lidé ani moc nechodí ven, a tak jsme měli trochu obavy, jak to bude s návštěvou. Netradiční také byl den konání (neděle) a začátek již od 17 hodin. Zbytečně, i když řada známých chyběla, tak ti "skalní" přišli či dojeli, a tak byla restaurace opět plná. Zpočátku sice byla nějaká židle volná, ale v průběhu času došli další a prostor se zaplnil. Přeci však bylo o něco lidí méně. Bylo to vidět v sousedních prostorech nekuřáckého salonku, kde bylo jen pár lidí.

V muzikantském obsazení měla "frmol" vedoucí Iva Misařová. Původně totiž měl z Poděbrad přijet Luboš Miřatský se svou baskytarou, ale onemocněl a nemocní byli i další basáci. Basista se nakonec našel - obětavě přišel Pavel Král, který jinak hraje s Písteckou Dunou. A ostatní muzikanti? Velice slušné obsazení - mandolína, housličky, banjo, 3 kytary a foukací harmoničky. Z plného "posazu" chyběli jen Radek Rychetský a Aleš Misař.

Pozitivně se projevila skutečnost, že jsme byli v této restauraci již několikrát. Už víme, jak nainstalovat zvukovou techniku, kde je třeba usadit muzikanty a kam zpěvačky. Zkrátka, už si to "sedlo". Bylo to vidět i při hraní. Basa pěkně tvrdila muziku a pěkně to "šlapalo".

Opět se potvrdila skutečnost, že nejlépe nám jdou rychlé a známé skladby jako jsou Mississipi blues, Oregon, Zlaté střevíčky. Složitější jsou pomalejší a náročnější písničky - Bodláky ve vlasech, Džínová láska .. Ale i tam pracujeme na zlepšení a za pomoci našich příznivců to bude jen lepší a lepší.

Průběh hraní byl standardní - na začátek Co nevidět se sejdeme, a potom se hrálo a zpívalo jak podle připravených bloků písniček, tak i na přání. I Milánek Horský byl tentokráte plně spokojen. Snad jsme mu zahráli všechny jeho oblíbené.

To, že se začínalo již od 17 hodin, silně narušilo naše stravovací návyky. Bylo to vidět i v sále. Protože restaurace nenabízí teplá jídla, někteří využili sousední pizzerii a donesli si její čerstvé výrobky. Vypadaly velice dobře, a tak si pro ně došli i další.

Dnešní podoba Zpívánek je směrována tak, že chceme navázat bezprostřední kontakt na naše posluchače a aktivně je zapojit do muzicírování. Jsou k disposici zpěvníky, a tak naprostá většina přítomných nás podporuje zpěvem. Nebráníme se občasnému hostování muzikantů z jiných skupin či "na volné noze". Příkladem mohou být houslisté - Roman Stehlík, Jirka Váňa, Hanka Nehybová.

Je to příjemný pocit vidět a slyšet, jak se lidé baví. Na druhé straně je třeba přiznat, že to vede k určitému zjednodušování písniček a menší muzikantské přesnosti v nástupech i v průběhu hraní. A s příchodem Radka Rychetského, který je výborný muzikant, došlo k diskusím o zkvalitnění aranžmá písniček a jejich přednesu. To je však cesta, která se nemůže sloučit s původním posláním Zpívánek. Proto došlo k rozhodnutí, že Zpívánky budou pokračovat v té podobě, jaké byly a jsou a vedle nich vznikne menší skupina hráčů a zpěváků, kteří si stanovili vyšší cíle. Budou hrát především pro publikum, ale když se přidáte se svým zpěvem, asi to nebude vadit. V současné době již dokonce mají připravené první vystoupení. Bude 10.února v pizzerii v obci Okřínek. Hodina bude ještě zpřesněna. Srdečně jste zváni.

Domnívám se, že panovala všeobecná spokojenost až na jednu vyjimku - i přes opakované výzvy tentokrát nedošlo na tanečky.

Končili jsme krátce po desáté. Nejdříve Fanda Novák zazpíval na všeobecnou žádost Svařák, a potom již tradičně Sbohem lásko. Ještě zaplatit a vydat se k domovům.

Tentokráte byl hlavním fotoreportérem Láďa Hrubeš a "nacvakal" jich dost. Část z nich z nich uvidíte po otevření tohoto odkazu.

Zpět na stránku Realizované akce.