ZPÍVÁNKY V PODĚBRADECH A NYMBURCE - 23.7.2017

I když to byl na začátku jen pokus, začíná to být realita s trváním zřejmě do konce prázdninových týdnů. O co jde: již byla řeč o tom, že Zpívánky se staly "odrazovým můstkem" a základnou pro další projekt - Vrzavou Suzy, která již úspěšně vystupuje na některých místech na okrese. Namátkou - motorest Ohio v Kersku, Restaurace Na Soutoku při ústí Cidliny do Labe a v poslední době především v restauraci Srdeční záležitost v Poděbradech, kde hraje každou sobotu večer. Jde o obnovený provoz restaurace, kterou možná někteří z vás znali pod názvem "U Septima". Nový nájemce změnil nejen jméno restaurace, ale chce získat klienty i s různými akcemi. Mezi nimi je i vystoupení hudebních skupin. Vrzavá Susy má úspěch, a tak dal souhlas s tím, že zkusí i Zpívánky. Jde o pravidelné hraní každou neděli v odpoledních hodinách.

Hraní 23.7.2017 již bylo třetí v pořadí, takže jsme již věděli "do čeho jdeme". S ohledem na skutečnost, že jednou za 14 dní ještě dochází ke kumulaci s hraním v Nymburce, je to pro muzikanty náročná záležitost. Proto také dochází ke změnám ve složení Zpívánek. Základ však je stabilní - Iva Misařová s mandolinou, Michal Hrbáček s kytarou a Blanka Plačková s housličkami. Změny jsou na ostatních postech. Tentokrát na basovou kytaru hrál Luboš Miřatský (a jako vždy výborně), z Plzně dojel s kytarou Pavel Novak a na další kytaru hrál další Novák, tentokráte Fanda. Z Lysé tu byl s banjem Petr Kabeš a ze Sadské Kristýnka Revajová s akordeonem.

Protože počasí je nevyzpytatelné a hrozil déšt, muzikanti opustili své obvyklé místo na ploše venkovní záhrádky směrem do parku a zaujali strategicky výhodnější pod střechou celtové plachty. A udělali dobře. V průběhu hraní zahrozily mraky, a i když provozovatel restaurace říkal, že podle internetu pršet nebude, opak byl pravdou. Nepršelo, ale lilo. Proudy vody s větrem "natropily" pěknou rotyku. Nejen v zahrádce, ale především v parku a na ulicích nastala panika. Každý spěchal někam pod střechu.

Dotklo se to i Zpívánek. Byly sice pod plachtou, ale voda začala zalévat i podlahu zahrádky, kde vytvářela louže, takže bylo třeba najít místo, kde se stálo "v suchu". Na chvilku se dokonce muselo přestat hrát, aby byl čas na přesun stolů, židlí a muzikantských svršků. Situace vyprovokovala Pavla Nováka, který ve stoje začal "vypalovačku" Hardyho. V zápěti se k němu přidali další a ve stoje zahráli celou sérii podobných písniček.

Konečně přestalo pršet a Zpívánky se mohly vrátit ke standardnímu hraní.

Končilo se skutečně v pět hodin, protože většinu muzikantů čekal přesun do Nymburka, kde je čekali příznivci v pavilonu U Kocoura. Večerního hraní se však nemohl zúčastnit Fanda Novák, kterého bolestivě bodla vosa do rtu. Musel dokonce jet na ošetření do nemocnice.

Večerní hraní U Kocoura "

Fanda Novák nebyl jediný, který večer chyběl. Luboše Miřatského nahradil s elektrickou basou Pavel Král z Pístecké Duny a výborně. Je to výborný muzikant, který se dovede přizpůsobit. A trochu nás zná. V jednu dobu dokonce chodil i na zkoušky. Chyběl i Petr Kabeš s banjem. Kytary posílil Jirka Steklý.

Počasí se umoudřilo, takže dorazilo dost lidí. Pavilon se zaplňoval postupně, ale již kolem osmé bylo téměř plno. Zaplněné bylo i venkoví prostranství. Ti však většinou nepřišli na Zpívánky, ale posedět s přáteli u dobrého pivka.

Bez většího zpoždění Iva přivítala přítomné a hned se začalo sérií písniček. Bylo potěšení naše publikum poslouchat. Už za námi řada z nich chodí několik let a je to na kvalitě zpěvu znát. Nedělají jim problémy nástupy, sóla a dokonce ani prodlevy v písničkách. Paráda. Je to velký rozdíl proti Poděbradům, kde zpívájí jen příznivci, kteří za námi dojeli. Ostatní v lepším případě alespoň poslouchají.

V průběhu hraní dorazila velká posila - po delší době přišel Roman Stehlík se svými housličkami, kterým mistrně vládne a s Blankou se skvěle doplňují. Však se jim dostalo při hraní zasloužilého uznání.

Tentokrát se hrálo hodně na přání, takže zazněly především zpěvavé písničky i s několika nástrojovými sóly. Dobře se poslouchal zvuk dvou již zmíněných houslí, kde Blanka hrála především melodiku a Roman dohrával variacemi. Pěkně spolu ladila i flétna s houslemi.

Všeobecná spokojenost. No, vlastně tady byla výjimka - nebyly tanečky.Scházel Fanda Novák, coby hlavní tancmajstr a nikdo jiný se nenašel. Tak snad až příště.

Čas neúprosně běžel a bylo třeba končit. Na závěr ještě několik písniček podle přání a na úplný konec již tradiční "Sbohem lásko".

Pavilon se rychle vyprázdnil. Zbyli ještě muzikanti, kteří ukládali nástroje a techniku a ještě upravovali uspořádání stolů do původního stavu.

Příští hraní je opět za 14 dní. To už bude druhý měsíc prázdnin - srpen. Konkrétně to bude 6.8.2017. Opět od 18:30 hodin.

Několik fotek z obou akcí. Tentokrát z jednoho zdroje. Odkaz na Rajče.

Zpět na stránku Realizované akce.