ZPÍVÁNKY V PODĚBRADECH A V NYMBURCE - 5.8.2017

Vedoucí Zpívánek Iva Misařová nastavila pro hudebníky i zpěváky vysokou náročnost. Každou neděli se hraje od 14:00 hodin v Poděbradech v zahrádce restaurace "Srdeční záležitost" a prakticky jednou za čtrnáct dní potom ještě v Nymburce v pavilonu restaurace "U Kocoura". Je to maraton, který představuje - s minimální přestávkou na přesun a občerstvením před dalším hraním - osmihodinovou "šichtu".

Poděbrady :

Ne každý je schopen a ochoten takovou zátěž absolvovat, a tak dochází k jisté obměně jak muzikantů, tak i zpěváků. Tentokrát to bylo nejvíc zřejmé u muzikantů, protože nakonec hrála Iva Misařová na mandolinu, Michal Hrbáček na kytaru a k nim další kytarista Fanda Novák. Na housličky hrála Blanka Plačková a hrou na cajún a bonga vypomohl syn Ivy Adam. K tomu tři zpěvačky, takže už nás bylo trochu vidět a slyšet.

Na rozdíl do Nymburka je hraní v Poděbradech spíše záležitostí vlastní hudební skupiny, které pomáhají z publika jen její příznivci, kteří do Poděbrad dorazí. Z ostatních hostí se jedná spíše jen o výjimky. Je fakt, že si muzikanti zahrají, ale odezva není tak vřelá. Přesto nelze říct, že se muzika nelíbí. Ty co se do zahrádky přišli najíst či napít, postupně střídají příznivci muziky a další postávají okolo, ale jde spíše o pasivní posluchače. Pokud se postupně nedostaneme do podvědomí místních, tak to nebude jiné. Lázeňácí si přijdou poslechnout muziku, ale za poměrně krátkou dobu z Poděbrad odjíždějí domů, a tak se od nich nedá očekávat, že se do budoucna stanou aktivními posluchači. Chtělo by to asi nějakou osvětu mezi příznivci country muziky přímo v Poděbradech, ale tady je každá rada drahá.

Velkou konkurencí pro Zpívánky jsou pravidelné nedělní hudební pořady, které pořádají lázně. Ty stahují velký počet našich potencionálních posluchačů.

Přesto není výsledný dojem z hraní v Poděbradech špatný a zřejmě minimálně do konce prázdnin tam Zpívánky budou vždy v neděli odpoledne hrát a zpívat.

Nymburk :

Počasí bylo pro hraní v dřevěném pavilonu U Kocoura téměř ideální. Jak se ochladilo, nebylo ani třeba stahovat vnější stínící roletu a uvnitř bylo příjemně.

Úsměvné bylo, že příchozí vítala tabule s nápisem "ZPÝVÁNKY". Zcela určitě to byl fór, ale kdyby si toho paní učitelka všimla, určitě by dotyčný autor dostal "za pět".

Na avizovanou půl sedmou již byl pavilon poměrně slušně obsazen našimi příznivci. Příjemným překvapením bylo muzikantské obsazení, protože k těm, co hráli v Poděbradech (s výjimkou Adama Misaře) dorazili s kytarami Pavel Novák a Jirka Steklý, s banjem Petr Kabeš, s harmoničkami Láďa Novák. Na elektrickou basu hrál Pavel Král z Pístecké Duny a v průběhu večera přišel i Jirka Váňa s housličkami. I ten je kmenovým hráčem Pístecké Duny.

Hudebně to už byla síla. Však také byla potřeba, protože jsme měli k disposici velký pěvecký sbor. V praxi se ukazuje, že Zpívánky naplňují své záměry v zapojení posluchačů do aktivního zpěvu a umožňují i příchozím muzikantům zapojení do hry. Zpívánky jsou na to také připraveny, protože jsou k dispozici zpěvníky.

V průběhu hraní dorazili ještě další příznivci a posílili naše řady.

Čas rychle ubíhal. Střídaly se písničky podle seznamu, ale v závěru se hrálo prakticky jen na přání. Je skutečností, že některé písničky mají větší oblibu a stále a stále je vyslovováno přání je hrát. Je to však logické a těžko na tom co měnit. Vlastně to ani nevadí, protože se jedná o melodické a krásné písničky.

Je znát, že už po deváté začíná soumrak. Pavilon je mizerně osvětlen, a tak si každý pomáhá se zpěvníky, jak nejlépe umí. Někteří muzikanti již mají osvětlení půltíků na noty, ale bylo k vidění i to, že si lidé svítí na texty pomocí mobilů. Samozřejmě, že nejlepší řešení je uložit vše do "hlavy", ale to už je dost nereálné. Zpaměti se dají hrát jednoduché starší písničky, ale jinak už potřebujeme berličky v tištěné či elektronické podobě.

S průběhem večera velká spokojenost. Až na jednu záležitost. Už kolikátý večer se neobjevuje nikdo, kdo by šel tancovat. Přitom tanečníci jsou, ale asi se jim do toho nechce. Tak snad příště.

Ani se nám domů nechtělo. Končili jsme hluboce po desáté, kdy už restaurace zavírá.

Příští hraní v Nymburce bude až za 14 dní. Tedy 20.8.2017. Opět od 18:30 hodin.

Jako obvykle se můžete podívat na několik desítek fotek, které dokumentují, jak to tam vypadalo.

Zpět na stránku Realizované akce.