HRANÍ V SEMAFORU - 2.11.2019

S ohledem na nabitý program sesterské skupiny "Vrzavá Suzy", nemají "Zpívánky" pravidelné termíny vystupování. A je zřejmé, že tomu tak bude po celé zimní období. Tentokrát se našel volný termín 2.11.2019, kdy bylo volno i v restauraci "Semafor".

Venku panovalo typické "dušičkové" počasí. Pod mrakem, a trochu poprchávalo. K tomu ještě hrála v resturaci Na schůdkách "Pístecká duna", a tak bylo otázkou, jak se to projeví v návštěvě. Obavy byly liché. Na začátku poloprázdno, ale v relativně krátké době zůstalo volných jen několik židlí.

Po úvodní písničce Iva krátce připomněla svátek Všech svatých a tudíž všech známých, kteří opustili náš svět a zahráli jsme píseň "Dej Bože můj".

Po této úvodní části večera jsme se vrátili k normálnímu programu. Tentokrát byly Zpívánky v plném obsazení, tedy i včetně Pavla Nováka, který občas přijíždí až z Plzně a kytarovou sekci posílila nerozlučná dvojice Vendulka Šaldová a Vlastík Černý. Takže jen muzikantů byl deset a k tomu čtyři kmenové zpěvačky. Docela síla.

Už první písnička vnesla do prostor restaurace dobrou atmosféru. Byla to totiž "Kdyby tady byla taková panenka", kde se střídají mužské a ženské hlasy. Tím, že tady byl Pavel Novák, tak díky jeho barytonu a hlasu Romana "Lunďáka" mužští "zabodovali" a byli minimálně rovnocenými partnery ženám. A to je co říci, protože naše zpěvačky mají velkou podporu v sále, kde ženy mají velkou převahu. Potom už šla písnička za písničkou.

S tanečkami to bylo tentokrát slabší. Jednak scházeli někteří "notoričtí" tanečníci a chyběla asi také ta správná nálada. Přesto se v závěrené části objevily na miniparketu dvojice i skupiny, které osvěžily večer svými kreacemi.

Již několikrát v popisech našich vystoupení byla zdůrazněna důležitá úloha baskytary a hlavně našeho basáka Romana Lundy. Opětovně jsme si to potvrdili v době, kdy si Roman musel "odskočit" a začali jsme hrát bez něho "Myslím na Colorado". Že to byla zrovna tato písnička asi není tak důležitá, jako poznání, jak se skokově zlepšil její přednes, když baskytara naskočila do hry. Okamžitě to začalo podstatně lépe "šlapat". Sice se říka, že hodně chvály může být ke škodě, ale u Romana jsme přesvědčení, že to nehrozí. A když k té chvále ještě přidáme skutečnost, že Roman je i výborný zpěvák, tak můžeme jen konstatovat, že jsme v jeho osobě získali vydatnou posilu. Jen málo basistů zároveň při hře i zpívá. V Nymburce a širokém okolí takového neznáme.

Mezi diváky se objevily naprosto nové tváře dvou mladých mužů v nejlepších letech. Sice nezpívali, ale bylo vidět, že se dobře baví a občas se připojili i k potlesku. Nedalo mi to a o přestávce jsem se zeptal, jak se na naší akci dostali. Ukázalo se, že si přišli zahrát šipky, ale nechtěli nás rušit, protože při hře vzniká poměrně velký hluk. Naše vystoupení je zaujalo, a tak tam zůstali a dobře se bavili. Nevydrželi sice až do konce, ale i tak byli oživením mezi našimi běžnými hosty. Je totiž skutečností, že naše muzika mladé moc netáhne. Prostě, jejich zájmy jsou jiné. V sále tak převládají padesátníci a starší.

Ke konci večera řady návštěvníků trochu prořídly. Pro některé už bylo dlouho a některé zlákala "Pístecká duna", kde se prý hrálo až do půl druhé ranní. My jsme skončili podstatně dříve. Loučili jsme se po jedenácté večerní. Jednak hrát a zpívat téměř pět hodin je docela "záhul".

Na závěr zněly jen písničky na přání a večer uzavřela píseň "No, to se ví" a písnička, kde hlavní slovo má kytarista Zpívánek Fanda Novák - "Svařák".

Poznámka - existovaly obavy, zda určitá nepravidelnost v termínech hraní i občasné střídání míst neodradí naše příznivce, ale ukazuje se, že to až zase není tak hrozné. Naši stálí návštěvníci sledují webové stránky, kde jsou termíny vystoupení uveřejněné a tím, že o tom mluví i se svými známými, tak se to dozví občas i další a přijdou.

Již po šesté Zpívánky uspořádají Silvestrovský večer. Měli jsme docela problém s místem, kde Silvestra uspořádat. Favoritem byl "Semafor", ale tam o to nestáli, "U Vodárny" je již dlouhodobě zavřeno a "Žofín" je "trochu z ruky". Existují ještě sálky v "Postřižinách" a "U Gregorů", ale tam chtějí dost vysoký nájem a i ceny jejich služeb nejsou nejlevnější. Objevil se návrh využít "Moštárny", ale ta je již dlouhodobě zadaná. Nakonec jsme se dohodli s nájemcem restaurace na Zimním stadionu. Zatím je ještě brzo, ale zařaďte si akci do svého kalendář. Podrobnosti v krátké době zveřejníme na našem webu.

Pro připomenutí účastníkům a ostatním ukázka, jak to tam vypadalo.

Zpět na stránku Realizované akce.