HRANÍ V SEMAFORU - 9.11.2019

Když se na zkoušce rozhodovalo o termínu dalšího hraní, tak byly dvě varianty : buď hrát hned za týden, tedy 9.11.2019 nebo až za tři týdny. Problém pro Zpívánky je totiž to, že naše vedoucí Iva Misařová i kytarista Michal Hrbáček hrají i ve spřátelené skupině Vrzavá Suzy, a ta nyní hraje prakticky každý týden. Vybrali jsme raději první variantu s tím, že o dalším hraní se ještě bude mluvit.

Po krásně prosluněném týdnu se počasí v noci na sobotu výrazně změnilo. Většinu noci propršelo a déšť pokračoval až do pozdních odpoledních hodin. Ještě při cestě do Semaforu pár kapek spadlo.

Před půl šestou, kdy byl avizován začátek našeho hraní, bylo v sálku více muzikantů a zpěvaček Zpívánek než hostů. Nepříznivý poměr se však rychle měnil a sálek byl velice slušně zaplněný, i když někteří skalní tentokrát chyběli. Zejména chyběl kroužek našich stálic, který byl reprezentován pouze Jaruškou Zajíčkovou.

Když už byla řeč o členech Zpívánek, tak to bude jednodušší, když se bude hovořit, kdo tam nebyl či naopak byl jako host. Z muzikantů chyběl jen Fanda Novák, který doma kurýruje nachlazení, takže už předem se vědělo, že na Svařák tentokrát nedojde. Naopak přijel z Plzně jeho jmenovec Pavel. O Vendulce Šaldové snad ani není možné hovořit jako hostu, ta když může, tak si s námi zahraje a zazpívá. Nepřítomného Romana Lundu nahradil Tomáš Krekule a docela mu to šlo. Překvapením pro neinformované členy Zpívánek byl příchod Honzy Osičky, který s námi dříve často hrával na klasickou basu, ale občas i na baskytaru.

Většinou začínáme sadou osvědčených písniček, abychom sebe i posluchače "dostali do varu". Tentokrát jsme sáhli do série, kde byly i docela složité písničky, které se dlouho nehrály. Asi to nebylo nejlepší řešení. Žádná katastrofa to však nebyla, ale ukázalo se, že je třeba se k málo hraným písničkám na zkouškách vracet.

Již byla při představování Zpívánek řeč o hostujícím Honzovi Osičkovi. Když se objevil v sále, tak jsme si říkali, jestli nedošlo k nějakému nedorozumění, vždyť basák už seděl pěkně usazený se svým nástrojem ve strategickém středu našeho, již tradičního uskupení do písmene L. Nakonec se z toho vyklubalo poznání, že Honza tentokrát nepřijel jako basák, ale hráč na foukací harmoničky. No, ze začátku si moc nezahrál, protože zjistil, že nemá aktivní bednu, se kterou odmítl komunikovat jeho mikrofon. Dlouho hledal vhodný kabel či konektor, aby nakonec vše zprovoznil. Zda však byl spokojený se zapojením do muzicírování, tak to je velká otázka. Jednak program písniček, který byl pro tento večer určen, moc harmoničkám šanci nedával a dalším faktem je, že se ve Zpívánkách nedává velký prostor pro neplánované vstupy. Takže moc prostoru k sólům nedostal. Je to docela škoda, protože v těch málo příležitostech ukázal, že umí.

Série vhodných písniček přivedla na taneční miniparket tanečníky. Došlo i na "Šenkýřku" či Dudy z Edinburgu", kde si svoje sóla odehrála naše houslistka Blanka Plačková.

Jako vždy, tak opět "zaperlil" náš banjista Petr Kabeš, který na přání zahrál jeho již klasické písničky "Růže z Texasu" a "Zrádný banjo". Je radost si poslechnout s jakou chutí i muzikantským umem dovede "prohrábnout" struny svého nástroje a rozeznít svoje hlasivky. Však se mu dostalo zaslouženého aplausu.

Zpestřením večera byl moment, kdy nadšený tanečník Mirek "Čára" byl vyzván, aby s kloboukem obešel hosty a vybral nějaký peníz. To se odehrálo za přednesu jakéhosi valčíčku a "Čára" toho využil a prostor sálku i výčepu obtančil. Za svoji taneční produkci si zasloužil od lidí potlesk.

K disposici již byly vouchery na letošní Silvestr. Podrobnosti k němu jsou uvedeny na stránce "Co nového". Neváhejte a v předstihu si zabezpečte svoji účast!

V závěru zazněly novější a rychlé skladby jako "Stín staré řeky", "Zvony mě do dálky zvou" a jedna úplně nová - "Pojď dál a zpívej" od Pavla Bobka. Musíme se sami pochválit, docela to dobře vyznělo.

Čas běžel jako splašený. Blížila se jedenáctá večerní a jako obvykle se objevovaly nové a nové návrhy na písničky. Ještě se zahrálo několik z nich a večer se ukončil trochu netradiční "No, to se ví".

Další Zpívánky jsou až za měsíc, a to konkrétně v sobotu 7.12.2019 od 18:30 hodin v "Semaforu". Doufáme, že předvánoční shon vás neodradí od možnosti si s námi zazpívat či si i zatančit.

Pro připomenutí účastníkům a ostatním ukázka, jak to tam vypadalo.

Zpět na stránku Realizované akce.