POHODA VE MCELÍCH - 11.8.2020

Obvykle máte možnost si něco přečíst o našich vystoupeních, ale občas se objeví i nějaké zprávičky o dalších aktivitách Zpívánek a jejich členů - výšlapy do okolí spojené s muzikou, cyklovýlety ... Jako poslední to byla neformální oslava sedmdesátin Milana Milánka Horského.

Obvyklý režim Zpívánek je takový, že ve středu bývá zkouška a v závěru týdne veřejné vystoupení. V letních měsících však dochází často k odchylkám. Je to tím, že vedoucí Zpívánek je učitelka, která o prázdninách využívá častějí volno k cestování a také tím, že "Vrzavá Suzy", kde také hraje, má téměř každý týden nějaké vystoupení. V důsledku toho také odpadla zkouška, která měla být 13.8.2020.

Manželé Steklí tráví nyní většínu času ve Mcelích, kde mají chalupu. Ve starém stavení se lépe snáší ta vedra než v rozpáleném paneláku. Už na podařeném večeru Pístecké Duny, které se uskutečnilo v pátek 8.8.2020, se Marušky (Steklá a Málková) dohodly, že by nebylo od věci se přece jenom sejít, posedět, popovídat si a přitom si zahrát. A kde, no přece ve Mcelích.

Ještě ten večer na to "kývl" Fanda Novák a druhý den ráno i Blanka Plačková, Petr Kabeš a Míla Vaníček. To rozhodlo. Nástrojový základ byl k disposici, a tak ještě krátká dohoda, kdo pojede autem, koho vezme a akce byla potvrzena.

V úterý v podvečer už bylo na chalupě připraveno - nejen posezení, ale i něco k jídlu a pití. Trochu obava byla z počasí, protože se odpoledne nebe trochu zatáhlo a hrozilo, že sprchne. Nakonec se i to počasí umoudřilo. Přípravy však zahrnovaly i "mokrou variantu", kdy bychom se přesunuli do vnitřních prostor. Sice by to bylo trochu "na těsno", ale určitě bychom se tam vešli.

Krátce po páté odpolední přespolní účastníci dorazili. Hlavní skupina z Nymburka a Petr Kabeš z Lysé. Ten přijel o něco později než očekával, protože málem zabloudil s ohledem na množství objížděk. Jako poslední dorazeli Jelínkovi, protože Milka ještě chodí na brigády. Tím jsme byli kompletní.

Chvilku to trvalo, než se všichni usadili. Kafíčko a něco k k zakousnutí,či zahnat žízeň. Většina již ve Mcelích již byla, ale stejně nás zajímalo, co je nového i podělit se o další zajímavosti.

I když jsme se viděli před několika dny, stále je o čem hovořit, a tak ještě uběhl nějaký čas než muzikanti vybalili nástroje z "futrálů", naladili a začalo se hrát.

S ohledem na skutečnost, že chyběla Iva Misařová, která diriguje začátky písniček a má řadu sól na mandolinu, bylo třeba zjednodušit nástupy a změnit některá sóla či je dokonce vynechat. Občas se sice nástup nepovedl, či rytmus nebo tempo zpočátku trochu "pokulhávaly", ale vůbec to nevadilo.

Písnička "šla" za písničkou. Každý z přítomných měl možnosti si o nějakou říci, a také většina ji využila. Jen málokterý z návrhů "neprošel". Prim v návrzích měl, jako většinou, Fanda Novák.

Čas na muziku, čas na občerstvení. Maruška začala na stůl nosit táci s jídlem, ke grilu se postavil její manžel. Nikdo si určitě nemůže stěžovat, že by trpěl hladem nebo žízní. I vegetarián by pro sebe něco našel, protože je nyní čas rajčat, paprik, cuket a různých bylinek a ovoce. I příchozí přispěli nějakou tou dobrůtkou či tekutinou. Pivko, víno .. Jen řidiči měli smůlu, museli nealko.

Večer neuvěřitelně rychle ubíhal. Ono to tak většinou je, když se setkají lidé, kteří si rozumějí a dobře se baví. To, že přichází noc ohlásili ti, kteří na papírové zpěvníky neviděli. Bylo třeba zažehnout světla. Tím, jako by se skryl okolní svět a jen my ve světelné "bublině" uprostřed noci. Docela silný dojem.

Mělo to však i stinné stránky. Světlo přilákalo noční můry, komáry a dokonce i neodbytného sršně. Také se výrazně ochladilo a hlavně už se blížila desátá večerní. Byl čas končit.

Rozcházeli jsme se s konstatováním, že to byl velice podařená akce a nebylo by od věci ji někdy zopakovat.

Fotky jsou ze tří zdrojů. Docela zajímavé jsou ty, které jsou pořízeny denním režimem za tmy. Marušce Málkové se podařilo pěkné selfíčko, které je vloženo do informace. Ostatní si můžete prohlédnout na "Rajčeti".

Zpět na stránku Realizované akce.